Idén május 4-én a Mac ereje lesz velünk…
Méghozzá nem is akármilyen formában! Az Apple egy egészen izgalmas filmmel lepte meg május 4-én a Star Wars – és persze a Mac rajongókat.
Miért pont akkor? A május 4. hivatalosan is a Star Wars nap. Az ikonikus filmekben elhangzik egy mondat, ami eredetiben, angol nyelven így szól: May the force be with you. Ezt magyarra úgy fordították, hogy „Az erő legyen veled.” viszont, hogyha az angol mondatot kiejtjük, úgy hangzik, mintha szintén angolul azt mondanánk „May the 4th be with you”, vagyis „Május 4. legyen veled!”
Hát, emiatt az angol szóvicc miatt lett ez a hivatalos ez a Star Wars napja, ami magyarul ugyan kevésbé világos, de elég, ha elhiszitek, hogy így van.
Node, hogyan is jön akkor most ide a Mac? Akik beszélnek angolul, azok előre kíváncsiskodhatnak a videóban. Akik nem, azok kapnak hozzá némi magyarázatot alább.
A Skywalker Studio, amiről ezt a rövid, de velős és egyébként érdekes filmet leforgatták, a sarkköve a George Lucas tulajdonában lévő Skywalker Ranch-nek. Egy olyan cég, ami filmes hangok gyártásával foglalkozik. A kapcsolódási pont pedig már a névből is következik: bizony ők készítették a hangokat a Star Wars és még sok egyéb filmhez.
Az egyik hangmérnök azt meséli, hogy mikor megkapták a feladatot, hogy készítsenek a legújabb Star Wars mozikhoz hangokat, hozzáférést kaptak az összes eddigi Csillagok háborúja film hangkönyvtárához. Ez pedig egy fiatalabb szakembernek olyan, mint egy valóra vált álom.
Azért, hogy mit is keresett az Apple a hanggyárosoknál az is hamar kiderül. A többmillió hangfájl tárolása is komoly feladat, de a hangok kezelése, készítése, torzítása szintén komoly számítási kapacitást igényel. Itt pedig minden van! Szó szerint.
A stúdió 130 rackbe szerelhető Mac Pro, 50 iMac, 50 MacBook Pro és 50 Mac mini számítógépből álló gépparkkal büszkélkedhet. (Videóban 6:34-kor mutatják.) Az biztos, hogy az erő velük van.
„Először egy Macintosh SE-vel kezdtem.” – meséli Ben Burtt, az eredeti Star Wars-filmek, az előzmények és az Indiana Jones franchise legendás hangtervezője.
Azt is elmeséli, hogy hangokat vágni a 90-es évek végén kezdett el egy Mac-en Final Cuttal, de mára négy Mac számítógépe van. Mindegyik más folyamatot kezel: az egyik a képszerkesztéshez, másik hangszerkesztéshez, egy kéziratíráshoz.
A stúdió azt vallja, hogy mind az eszközök, mind a programok nagy segítséget nyújtanak a munkájuk során a stúdióban, de akár terepen is.
Az egyébként fekete-fehér videó bő negyedóra hosszúságú, és a legtöbb információt akkor kapjuk, ha tudunk hozzá angolul. De akár még nyelvtudás nélkül is érdemes nekifutni, mert láthatunk és hallhatunk érdekes hangokat, és a stúdió hangulatából is sokat átad.