Itt az AirTag, hol az…
Már többször is szó esett a blogunkban az AirTag kiegészítő rosszhiszemű felhasználásáról. Az Apple pénzérme nagyságú nyomkövetőjét tárgyak elvesztése ellen fejlesztették. Bár a technológia tulajdonképpen már jó ideje rendelkezésre állt Tile márkanév alatt, az almás vállalat tavaly dobta piacra a kütyüt.
A forgalmazás megkezdése óta azonban igen rövid idő alatt nyilvánvalóvá vált, hogy a kis eszköz nagyon alkalmas rosszhiszemű felhasználására. Ennek megelőzésére pedig az kevés, hogy az Apple tudatja felhasználóival, ez csúnya dolog, büntethető, ne tegyék. A figyelmeztetések nagyon úgy fest, mint sem értek. Éppen ezért kénytelenek voltak különféle megelőző intézkedéseket tenni.
Mit tegyél, ha nem szeretnél illetéktelen AirTag követést?
Az iPhone készülékedre értesítés érkezhet, hogy figyelmeztessen, ha hosszabb ideje követ egy olyan AirTag, ami nincs a tulajdonodban. Viszont ehhez azonban néhány dolgot be kell állítanod a készülékeden.
A másokhoz tartozó AirTagről az értesítések azután érkeznek, hogy az eredeti tulajdonosának a környezetéből kikerül, majd velünk együtt kezd mozogni. Ahhoz tehát, hogy erre a készülékünk felhívhassa a figyelmünket szükség van bizonyos beállításokra.
A legfontosabb alap beállítások a következők:
Beállítások → Adatvédelem → Helymeghatározás Be
Beállítások → Bluetooth vagy az Irányítópulton az ikonnal is bekapcsolható
Valamint az értesítéseket is be kell kapcsolni a Követési értesítésekhez. (Beállítások → Értesítések→ Követési értesítések)
Ezeket beállítását követően, hogyha a rendszer érzékeli, hogy egy illetéktelen AirTaget, akkor az alábbi figyelmeztetést kapjuk:
„Egy Önnel együtt mozgó AirTag észlelve.”
(A figyelmeztetés szövege az alábbiak egyike is lehet: „Egyedi elnevezésű eszköz észlelve”, amennyiben a tulajdonosa nevet adott neki. Ilyenkor az egyedi elnevezés jelenik meg, vagy „Ismeretlen kiegészítő észlelve”)
Ilyenkor a figyelmeztetésre koppintva ellenőrizhetjük térképen, hogy nagyjából mióta érzékelhető az idegen eszköz. Előfordulhat olyan eset, hogy nem rosszhiszemű követésről van szó, csak valakitől valami olyan tárgyat kaptunk kölcsönbe, amin nyomkövetés van.
Módunkban áll az észlelt eszközzel hangjelzést kibocsájttatni, hogy könnyebben megtaláljuk a „Hang lejátszása” paranccsal. Az is előfordulhat, hogy nem lehet hangot kibocsájttatni, mert már nincs nálunk, megváltozott az azonosítója, vagy a tulajdonos a közvetlen közelben van. Ezekre az esetekre az Apple azt javasolja, hogy alaposan nézzük át a holminkat, a zsebeinket, táskát.
Egy ismeretlen eszköz esetén az Apple lehetőséget kínál a hatástalanítására, hogy ne tudjon minket tovább követni, sőt még arról is kapunk adatot, ha követtek.
Még az androidos felhasználóknak is van lehetősége kiszűrni a követést. A Tracker Detect elnevezésű Apple által készített alkalmazással Bluetooth segítségével mintegy szkennerként használhatják a telefonjukat.
Forrás: 9to5Mac
AirTaget vagy egyéb Apple kiegészítőt vásárolnál? Az iSzerelés boltjában megteheted. Gyere, látogass el hozzánk, kiegészítők széles választékával, és garancián túli Apple szervizzel várunk.
iSzerelés | Cím: 1193 Budapest, Ülli út 264. | Nyitva: hétköznap 10-18, szombatonként 9-13 óráig.