Az adathalászatnak egyre inkább annyi – az appok már nem tudnak szabadon leskelődni
A marketing piac hónapok óta attól hangos, hogy mi lesz, ha az Apple az iPhone és iPad készülékeken a felhasználók kezébe adja a döntés jogát arról, hogy azon alkalmazások, amelyek a felhasználó a hirdetésekkel kapcsolatos magatartását más alkalmazásokban, vagy webhelyeken követhessék. Nos, megcsinálták.
Valószínűleg akad, aki számára mindez egy kis további magyarázatra szorul. Az olyan appok, mint pl. a Facebook is, egy hirdetésazonosítóval látják el adott felhasználó készülékét. Majd a hirdetésazonosító segítségével adatokat gyűjtenek a felhasználó reklámfigyelési szokásairól, illetve egyáltalán az érdeklődéséről, de nem csak a saját applikációjukban, hanem más alkalmazásokból, illetve webhelyadatokról is. Mindezt pedig azért teszik, hogy a fizető hirdetéseket hatékonyabban tudják eljuttatni hozzá (hozzánk), illetve a begyűjtött adatokat eladhassák úgynevezett adatbrókereknek.
Biztos találkoztatok már a különféle engedélyekkel, amiket a telepítés után egy-egy app kért, a hozzáférés a kamerához, akár e-mail címhez stb. Korábban az Apple „csak” ezt követelte meg az alkalmazásfejlesztőktől.
Az Apple, az appok és az adatvédelem
Mivel azonban az Apple a zászlójára tűzte az eszközein a felhasználói adatvédelem fontosságát, ezért meglebbentették úgy egy éve, hogy innentől a felhasználók rendelkezzenek saját adataikkal, így akár ezen kéréseket feltevését is megtilthatják…
Korábban az egyik legnagyobb hasznot a Facebook húzta az ilyen adatgyűjtésekből, így természetesen nem örültek az Apple hírének, de feltehetően kételkedtek benne, hogy ezt az Apple valóban véghez is viszi.
Ugyanakkor sokan voltak, akik úgy adták meg ezeket az engedélyeket, hogy nem voltak tisztában vele, mire adják hozzájárulásukat. Az Apple pedig adatvédelem jegyében bekeményített és az iOS 14.5 frissítéssel a felhasználói adatainak védelmében tényleg a felhasználók kezébe adta a döntés szabadságát. Olyannyira, hogy gyári beállításként a „Követések kérésének engedélyezése az alkalmazások számára” le van tiltva. Ezt tudja a felhasználó módosítani. Onnantól pedig maga rendelkezik, hogy melyik appnak mit engedélyez.
(Megtalálható itt: Beállítások → Adatvédelem → Követés → Követés kérésének engedélyezése az alkalmazások számára)
Hol tart most ez az egész, és milyen következményei lehetnek?
Az április 26-i frissítés óta a Flurry nevű elemzőcég már készített egy gyors felmérést arról, hogy az USA-beli felhasználók milyen arányban engedélyezik az appok számára a követést… Nos, az eredmény nagyjából az, amire számítani lehetett, és ami miatt ennyire tiltakozott ellene pl. a Facebook… Azok közül, akik telepítették már a frissítést, mindössze 4% állította be az engedélyezést, a többiek nem. A nemzetközi piacra kiterjesztve egy 5,3 milliós felhasználóbázisban véletlenszerű kiválasztással vizsgált minták alapján a felhasználók 12%-a ad engedélyt.
Persze ehhez az adathoz az is hozzájárul, hogy a felhasználók jelentős része azt sem tudja, hogy van erre lehetősége, az eredeti beállítás szerint kikapcsolt állapot ezért egyszerűen „úgy marad”. Akadnak, akik még nem telepítették a frissítést, vagy régebbi készülékekre nem is tudják. Akik viszont ennél tudatosabban használják készülékeiket, azok előszeretettel választják, hogy nem szeretnék, ha „kémkednének” utánuk, még azért sem, hogy pontosan célzott hirdetéseket kaphassanak.
Az utóbbi napokban aztán olyan pletykák kaptak szárnyra, miszerint a Facebook és az Instagram esetében pl. ez olyan szinten vetheti vissza a hirdetők fizetési kedvét, hogy akár a két platform fizetőssé is válhat a felhasználóik számára. Ez eléggé ellentétben van azzal, hogy a Facebooknál viszont a kérdés korábbi felvetése során azt állította, hogy az Apple lépése „kezelhető veszteséget” jelent majd csak nekik, sőt hosszútávon előnyük is származhat belőle. (Utóbbit nem pontosan értjük hogyan is.)
Lényeg, a lényeg: egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy az Apple valóban tesz a felhasználók adatvédelme érdekében. Bár, ki tudja, ők maguk az állításaik ellenére milyen adatokat gyűjtenek be…
Egyet tudhatsz: mi az iSzerelésnél mindig úgy dolgozunk garancián túli Apple eszközöd javításán, hogy az adataid maximálisan biztonságban vannak. Betört a kijelződ? Bepókhálósodott, vagy eldeformálódótt az hátlapod? Akkumulátor cserére van szükséged? Netán sziftveres problémád akadt? Nálunk mindenre (is) van megoldás.