Az Apple bevételei csökkentek, és egyelőre továbbra is ez várható.
Tegnap zajlott az Apple idei első negyedéves pénzügyi beszámolója, ami egyébként a tavalyi negyedik pénzügyi negyedévre vonatkozó adatokat mutatja. Noha a termékeladási számok, ahogy az előzetes pletykák és a kaliforniai cég maga is előre jelezte, gyengébbek, azért továbbra sem kétségbeejtő a helyzet, sőt.
Tim Cook úgy értékelte a helyzetet, hogy hosszútávra tekintenek, és a csökkenések ellenére üzletük alapja igen biztos lábakon áll.
„Az aktív készülékek bázisa az első negyedévben elérte a legmagasabbat, azaz 1,4 milliárdot, és mindegyik földrajzi szegmensünkben nőtt. Ez nagyszerű bizonyítéka ügyfeleink elégedettségének és lojalitásának, és ez a szolgáltatásak üzletágat a nagy és gyorsan növekvő ökoszisztémánknak köszönhetően új rekordhoz vezeti.”
Nagyrészt a kínai bevételek gyengülésével magyarázhatóan a bevétel 84,3 milliárd dollárra csökkent a tavalyi ugyanerre az időszakra vonatkozó 88,3 milliárd dollárhoz képest. Ugyanakkor, ahogy az iPhone eladások – várhatóan – visszaesést mutattak, a szolgáltatás szektor (App Store, Apple Music, iCloud stb.) viszont a vártnál jobban teljesített.
Bár a cég az előző jelentés alkalmával bejelntette, hogy a készülék eladások pontos számait nem teszi közzé, de a bevételeket viszont igen. Az iPhone eladások a tavalyi ugyanezen időszakhoz képest majdnem 10 milliárddal kevesebbet, 61 milliárd helyett alig 52 milliárd amerikai dollárt hoztak. Vagyis az iPhone bevételek tavalyhoz képest 15 százalékkal csökkentek ugyan, de az ért az Apple-nél nem estek kétségbe, amíg az összes többi hardvernél és a szolgáltatásoknál 19 százalékkal nő eközben.
Az iPad eladások 5,5 milliárd dollárról 6,7 milliárdra emelkedtek, a Mac eladások 5,75-ről 6,72-re erősödtek, ahogy a többi eszköz (Apple Watch, AirPods, HomePod stb.) 5,5 milliárdról 7,3 milliárd dollárra. A szolgáltatások az előző évi negyedévhez képest 9,1 milliárd helyett 10,9 milliárd dollárt hoztak a cégnek.
Ahogy fent is említettük, a Kínából származó bevételek 27% -kal csökkentek ugyan, ám a bruttó árrés nőtt, első alkalommal 34% profitot mutatott a hardveren és 63%-ot a szolgáltatásoknál.
Viszont még így is az Apple új rekordot ért el, és a részvényeseket feltehetően a legjobban ez érdekli: az egy részvényre jutó nyereség 4,18 dollár volt. Azért, hogy mennyire nem rózsás a helyzet, a következő negyedévre a bevételek 3 százalékos csökkenését várják, a bruttó árrést pedig 37 és 38 százalék közöttire.