A termés: új MacBook Air, MacBook Pro és Mac mini.
Bemutatták tehát a legújabb Mac generációt. Az Apple – egyelőre még csak részben – dobta az Intel alapú processzorokat, és úgy döntött, hogy saját fejlesztésű processzorokkal folytatja tovább az útját. Az átállás, nagyjából két évbe kerül majd, de addigra már csak az M termékjelű processzorok uralják majd a Mac számítógépeket. Miért ne? Hiszen mind az iPhone, mind az iPad, illetve Apple Watch készülékeknél működött a saját fejlesztés.
Az újonnan bemutatott Apple Silicon az ARM-alapú chipet M1 névre keresztelték. „Sok más összetevő mellett egyetlen apró lapkán egyesíti a CPU‑t, a GPU‑t, a Neural Engine‑t és az I/O-egységet.” Az Apple saját szoftverével, a macOS Big Sur operációs rendszerrel a saját fejlesztésű processzor nagy reményekkel kecsegtet. Az 5 nanométeres technológiával készített M1 energiahatékony működés révén hosszú üzemidőt, kitűnő grafikai teljesítményt és kiemelkedő gyorsaságot ígér.
A nyolcmagos CPU az Apple szerint a világ legjobb teljesítményét kínálja CPU wattonként. Négy gyors magját, négy nagy hatékonyságú maggal párosították. Ezt akár nyolc magos GPU-val is párosíthatjuk.
Itt azonban még mindig nem áll meg a sztori! Ezen kívül az M1 processzor rendelkezik egy 16 magos Neural Engine-nel, egy univerzális memória architektúrával, egy „Apple által tervezett Thunderbolt vezérlővel USB 4 támogatással”, egy kép jelfeldolgozóval, média kódoló és dekódoló motorokkal, valamint számos biztonsági funkcióval. Ezek közé tartozik a hardver által ellenőrzött biztonságos indítás, a titkosítás és a futásidejű védelem.
MacBook Air
A bejelentett 13 hüvelykes MacBook Air is természetesen megkapta az M1 chipet, így az Apple szerint a korábbi generációnál 3,5-szer gyorsabb lett, és 5-ször gyorsabb grafikai teljesítményt ígér.
Az M1 chip nyolcmagos CPU-ja és hét- vagy nyolcmagos GPU-ja mellé kétszer gyorsabb SSD is kerülhet. Emellett az új MacBook Air teljesen hangtalanul, ventilátor nélkül teszi a dolgát.
Egy 13,3 hüvelykes, 2560 x 1600-as felbontású, szemet gyönyörködtető True Tone Retina kijelző színesíti a felhasználó mindennapjait. Ollós mechanizmussal ellátott Magic Keyboard billentyűzettel könnyű és halk lesz a pötyögés. A nagy Force Touch touchpad szintén könnyíti a használatot.
Akár 2 TB SSD is választható bele, 16 GB memóriával, de az alapmodell 256 GB-os SSD tárolóval, és 8 GB memóriával felszerelt. Két Thunderbolt / USB 4 port található rajta.
18 órás üzemidőt ígérnek vele, ami igen jól hangzik.
Keskeny, mindössze 1,61 cm-es vastagsága és 1,3 kg-os tömege folytán igen könnyű magunkkal citálni. Asztroszürke, arany és ezüst színekben kapható. Kiskereskedelmi kezdőára: 429 990 és 529 990 Ft, ami konfigurációtól függően megy felfelé. Már rendelhető az online Apple Store-ban, 4-5 munkanap szállítást ígérnek.
MacBook Pro
A profik már kíváncsian várták az új Pro készüléket, ami a MacBook Air tulajdonságait végighallgatva bizony tényleg nagy reményekkel kecsegtet.
Az M1 chip természetesen a 13 hüvelykes MacBook Pro készülékben is landolt, ám szemben a MacBook Airrel, itt még továbbra is választható konfigurációs opció az Intel processzorok. Ennek feltehetően oka, hogy az M1-ben ugye integrált a GPU. Az egyelőre opcióban hagyott i7-es és i9-es Intel processzorok még egyébként az említett, nagyjából kétéves átállás része Apple Silicon procikra.
Nos, azért az M1 nyolcmagos CPU és GPU-ja, a 16 magos Neural Engine-nel itt is felteszi a lécet, de kombinálva a speciális aktív hűtőrendszerrel az előző generációhoz képest 2,8-szer nagyobb teljesítményt ígér, a grafikai egység pedig 5-ször gyorsabb. Az Apple azt állítja, hogy a legjobb, azonos kategóriájú Windows laptophoz képest is 3-szor gyorsabb.
A True Tone Retina kijelző nagy fényerejű LED-es háttérvilágítással igazán színhű megjelenítést tesz lehetővé, mély feketékkel és élénk fehérekkel. „A széles P3 színtartomány pedig az sRGB‑nél is jobban kihozza a zöld és a piros árnyalatokat.” A True Tone technológia a fehéregyensúlyt automatikusan a környezeti fény színhőmérsékletéhez igazítja.
Magic Keyboard, Touch Bar Touch ID-vel, stúdió minőségű mikrofonok, HD FaceTime kamera, Wi-Fi 6 szabvány kompatibilitás, kettő Thunderbolt / USB 4 port.
Az akku teljesítmény is szuper, akár 20 órás üzemidőt is bír.
Az alap modell Apple M1 chip 8 magos CPU‑val, 8 magos GPU‑val, és 16 magos Neural Engine-nel, 8 GB memóriával és 256 GB SSD-vel 549 990 Ft-tól indul. Asztroszürke és ezüst színekben kapható.
Mac mini
Nagyobb laptopok helyett új Mac mini is terítékre került, szintén az új M1 chippel szerelve. Így „akár háromszor gyorsabb CPU-t és akár hatszor gyorsabb grafikát kínál”.
Nagyjából már mindent leírtunk korábban az M1 teljesítményéről, a fentiek itt is állnak.
A Mac mini kompakt kivitele (20×20 cm-es ház) ellenére felveszi a versenyt sokkal nagyobb házba épített komputerekkel, bár ez eddig is jellemezte. Az új hőelvezetési megoldásoknak köszönhetően nem csak nem melegszik, de csendesebb is lett.
Akár két kijelző is csatlakoztatható hozzá. Két Thunderbolt / USB 4 port, két USB‑A port, HDMI 2.0, Wi‑Fi 6 és gigabites Ethernet kapott rajta helyet.
8 magos CPU-val, 8 magos GPU-val, 256 GB SSD tárolóval, 8 GB memóriával a kezdőára 309 990 Ft.