iPhone gyorsítás? Kezdjük az elején! Először is van néhány dolog, amit tudnod kell, hogy megértsd a készüléked.
A háttértár
A telefonod működése szempontjából nagyon fontos lehet, hogy mekkora háttértár áll rendelkezésedre, és ebből mennyit foglalnak el adatok rajta. Amikor ez az arány rossz, olyankor az eszköz is lassul. Minél inkább tele van adattal, tartalommal, annál lassabb lesz.
Ezt vagy úgy lehet megoldani, hogy felszabadítasz rajta helyet (pl. törölsz tartalmakat, alkalmazásokat), vagy lecseréled a készüléked egy nagyobb tárhellyel rendelkezőre. Az utóbbi egyértelműen a drágább verzió. Sajnos, immár maga az iOS rendszer is akkora helyet foglal, hogy a 16 GB-os iPhone tulajdonosoknak nincs könnyű helyzete, még akkor sem, ha nincs sok tartalom a készüléken.
Segítséget jelenthet az iCloud, vagy a Google Drive bizonyos adatok, mint például a képek tárolására.
Az akku
Az iPhone teljesítményének másik alapköve az akkumulátor. Már korábban is gyakran ejtettünk szót arról, hogy miként ellenőrizhető az akku állapota. Az iOS 11.3 frissítés óta viszont a Beállításokból megtekinthető az Akku állapota (béta verzió), sőt az Apple-féle lassító-optimalizálás is kikapcsolható akár. Természetesen, akik behozzák hozzánk a készüléküket az iSzerelés üzletébe, azoknak mi is meg tudjuk mondani, hogy szükség van-e cserére.
„Az akkumulátor úgy lett megtervezve, hogy 500 teljes feltöltés és lemerítés elteltével eredeti kapacitásának akár 80%-át is megőrizze.” – Apple
A hangsúly itt az „akár” szócskán van. Vagyis, az akku az 500 töltési ciklus lejártával, vagy 80%-os kapacitás alatt, már nem működik megfelelően. Ez már az akkucsere ideje, vagyis innentől már a megfelelő működés érdekében szükség lehet erre a javításra.
(iOS 11.3 szoftververziótól) Beállítások → Akkumulátor → Akku állapota (béta)
A beállítások
Bizonyos beállításokkal az iPhone jobb, gyorsabb teljesítményre képes. Érdemes tehát ezeket – igény szerint – beállítani.
Alkalmazásfrissítés a háttérben
Ezt a funkciót a lassú iPhone-nal küzdőknek érdemes kikapcsolni, vagy legalábbis szabályozni, és azon alkalmazásokra korlátozni, ahol ez tényleg fontos lehet.
Egyébként a teljes kikapcsolása sem járhat semmilyen bonyodalommal, azt leszámítva, hogy időnként nekünk kell frissítgetni. Illetve, bizonyos esetekben az is elképzelhető, hogy a közösségi appok és üzenőalkalmazások azt jelzik a külvilág felé, hogy nem vagyunk elérhetők, de ettől még az üzenetek megérkeznek a készülékre, úgyhogy pánikra semmi ok.
Beállítások → Általános → Alkalmazásfrissítés a háttérben → Ki
Kontraszt növelése
Ezt az opciót bekapcsolva, igaz, hogy pl. a dock nem lesz szép átlátszó, de a szoftver nem használ majd annyi színt, olyan színmélységet, így lényegében processzoridőt nyersz, és egyúttal egy gyorsabb készüléket.
Beállítások → Általános → Kisegítő lehetőségek → Kontraszt növelése → Átlátszóság csökkentése
Spotlight keresés
Ennél az opciónál is érdemes beállítgatni, hogy mi használható a Spotlight keresésben, mert ezzel is számítási kapacitást spórolhatunk, és a memóriát is kevésbé terheljük. Egyébként is vannak olyan alkalmazások, amikben egyébként is felesleges keresni.
Beállítások → Siri és keresés → Alul találhatók az alkalmazások, ahol külön, külön kikapcsolható
A szoftver
Végül mentsvár lehet a szoftver újratelepítés is, ami bár megoldható házilag is, ám a hozzá nem értő felhasználóknak inkább ajánlatos olyannal csináltatni, aki magabiztos, szakszerű segítséget nyújthat ebben. Ez viszonylag gyakran megfelelő megoldás a lassulásra.
Az iSzerelésnél elvégezhető az akku állapotának a felmérése, a szoftverezése, illetve szükség szerint az akkucsere is. Várunk mindenkit szeretettel.