A nyári időszak sokkal veszélyesebb a hordozható Apple eszközökre. Érdemes jobban odafigyelni, különösen az iPhone használatnál.
A nyár nagyjából egyet jelent a kültéri aktivitásokkal, a nyaralással, a hétvégi kiruccanásokkal, a kerti partikkal, a medence partikkal, a balatoni, strandi vagy adriai fürdőzéssel, a fesztiválokkal és még sorolhatnám napestig. Napsütés, forróság és víz.
A legtöbb esetben pedig ott van velünk az a kiegészítőnk, ami lényegében mindig nálunk van: a telefonunk. Viszont a helyzet az, hogy mi sokkal jobban bírjuk a hőséget és a vizet is a nála. Erről mégis valahogy hajlamosak vagyunk megfeledkezni.
Ezért az alábbiakban néhány megfontolandó ötletet ismertetnénk, hogy – bár mi mindig szívesen látunk az üzletben – ne kelljen készülék javításra találkoznunk.
Túlhevülés
Az iOS-készülékek használatára az optimális hőmérsékletet az Apple 0 és 35 ºC közötti környezetben állapította meg. „Túl hideg vagy túl meleg környezetben előfordulhat, hogy a készülék saját működésének módosításával szabályozza a hőmérsékletét.” Emellett arra is figyelmeztet az almás gyártó, hogy a rendszeres használat nagyon meleg környezetben véglegesen lerövidítheti az akkumulátor üzemidejét.
Az almás telefonok (és iPadek) optimális tárolási hőmérséklete pedig –20 és 45 °C között van.
Egy iPhone, amikor túlmelegszik, automatikusan önszabályoz. Amikor a hőmérséklete egy adott határérték fölé emelkedik, akkor a túlmelegedésre figyelmeztető üzenet jelenik meg. Bár vészhívás az Apple szerint ilyenkor is kezdeményezhető róla végső esetben, ha ilyesmire szerencsére nincs szükség, akkor az iPhone-t érdemes kikapcsolni, valami hűvös helyre vinni és hagyni lehűlni. (A hűtőszekrény nem játszik opcióként, ha bárkinek ilyesmi ötlete támadna.)
A túlhevült készülékek a legtöbb esetben viszonylag könnyedén és maradandó kár nélkül lehűlnek, ám az extrém hőmérsékletnek tartósan kitett telefonokon maradandó károk is keletkezhetnek.
Beázás
Az iPhone 7-szériáig az almás okostelefonok nem ellenállóak a vízzel szemben, az iPhone 7-szériától kaptak IP67-es szabványnak megfelelő védettséget. Noha a szabvány szerint ez már a vízbe merüléstől is meg kellene, hogy védje a készüléket rövidebb ideig, ám az Apple erre nem vállal garanciát. Feltehetően az az okuk, hogy a beázás valószínűsége sajnos megvan. Bizonyítják ezt a szervizünkbe érkező nem ritkán már cseppálló iPhone-ok. A cseppálló telefonok vízzel szembeni ellenálló képessége ugyanolyan lutri tapasztalatunk szerint, mint az esések.
Egy biztos, onnantól, hogy beázott a készülék, még ha működik, akkor is szervizelésre szorul! A készüléktestbe jutott víz (egyéb folyadék), és a nyomában járó elektrokémiai korrózió sajnos hazavágja előbb utóbb a belső alkatrészeket.
Mit tegyél vagy ne tegyél?
- Ne hagyd nyáron a kocsiban a rokonod, a háziállatod és a telefonod, iPhone-od (vagy iPadet) sem!
- Ne hagyd a strandon, kertben, vízparton, teraszon stb. közvetlen, tűző napsütésnek kitett helyen a telefonod.
- Ne használd szaunában!
- Ne használd napolajos és, vagy homokos kézzel!
- Ügyelj rá, hogy a csatlakozókba ne kerüljön homok!
- Szabadban végzett sportoknál gondoskodj neki megfelelő védelemről! (Pl. karpánt.)
- Túlhevült készülékről vedd le a tokot, hogy ezzel is segítsd mielőbb lehűlni!
- Amennyiben meleg környezetben használod a telefond, törekedj arról, hogy lehetőleg ne használj nagy grafikus memóriát igénylő appokat! Ezek azok, amelyeknél használat közben egyébként is melegedni szokott az iPhone.
- Lehetőség szerint ilyenkor kapcsold ki a Wi-Fit, sőt amennyiben épp pihensz, és nem vársz fontos hívást, akár repülő módra is állíthatod, hogy még a hálózat se terhelje.
- Amennyiben a készülék kiírja a túlmelegedési figyelmeztetést, akkor automatikusan elkezdi önmagát hűteni. Ilyenkor vidd minél hűvösebb helyre (NEM hűtő) és utána hagyd békén egy darabig!
- Beázott készüléked még, ha működik is azonnal kapcsold ki és mielőbb vidd szervizbe!
iSzerelés
Fesztivál vagy nyaralás közben mégis baleset érte az iPhone vagy iPad készüléket? Üllői úti tágas, klimatizált, garancián túli szervizünkben várjuk a pórul járt betegeket. Kijelzőcsere, akkucsere, beázott készülék? A lehetőségekhez képest – néha még azon is túl – igyekszünk mindent megtenni eszközeidért azonnal, vagy hosszabb szerelési idő esetén rövid határidővel. Hétfőtől péntekig 10 és 18, szombatonként 9 és 13 óra között várunk szeretettel. 1193 Budapest, Üllői út 264.