Tűzijáték fotózás iPhone-nal? Jól fog sikerülni!
Korábban már megpróbáltad néhányszor a tűzijáték fotózást a telefonoddal, de valahogy a képek nem igazán sikerültek? Adunk néhány tippet! A kameráűűk fejlődésével a tűzijáték fotózás egyre kevésbé kihívás az iPhone kamerája számára. Igazán jó minőségű képeket (és videókat) lőhetsz a telefonoddal is.
Nézzük, mit lehet tenni a legoptimálisabb végeredményért!
Hogyha a maradandó élmény érdekében tényleg jó képeket szeretnél készíteni, akkor érdemes beruházni (vagy hogyha már van, akkor használni) egy tripodra és egy jó alkalmazásra. A legjobb eredményre akkor lehet számítani, ha a telefon a létező legstabilabb helyzetben van, ez pedig valamiféle rögzítéssel érhető el, például egy tripoddal.
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Rögzítés
A tűzijátéknál az az apró mozgás, ami a kézben tartva még a legbiztosabb kezű embernél is éri a készüléket, pont elég ahhoz, hogy a gyenge fénynél, amivel a környezetben kell megküzdeni a végeredmény igen gyenge kép legyen. A nappali fénynél, idilli környezetben jól sikerült fotóknál a kéz remegései nem lesznek úgy észrevehetőek, mint a fenti körülményeknél.
Egy állvánnyal, legyen az egy kis tripod, vagy egy nagyobb állvány, sokkal nagyobb az esély is arra, hogy jó képek készüljenek. Ennek híján esetleg meg lehet próbálkozni egy szelfi bot stabil letámasztásával, vagy legrosszabb esetben a készüléknek magának letámasztásával is. Mindezekkel annál sokkal jobb eredményt tudsz elérni, mint kézben tartva, de egészen biztosan kevésbé lesznek stabilak, mint pl. egy tripodnál.
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Helyszín
A rögzítés után a második legfontosabb szempont a jó helyszín kiválasztása. Talán nem meglepő, hogy a telefon megfelelő stabilizálása után az a második legfontosabb dolog. Az, hogy tömegben lökdösődve kisebb az esélye jó fotót, vagy videót készíteni, mint egy nyugodt pontról, ahonnan minden jól belátható, talán senkinek nem okoz meglepetést. Akárhova rögzíted is a telefont, arra figyelj, hogy ne állhassanak be elé, vagy ne tudják meglökni.
Tűzijáték esetén az sem baj, ha kellően távolról, teljes helyszínt jól belátva helyezkedsz el, így kisebb az esélye, hogy a fotózni szándékozott fény elhagyja a látószöget, sőt a témán is variálhatsz.
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Beállítások
Az első igen fontos beállítás, hogy a vakut mindenképpen kapcsold ki. Az iPhone miután érzékeli a környezeti fényviszonyokat, egészen biztosan azt akarja majd, hogy kapcsold be, de ezt hagyd teljesen figyelmen kívül!
Továbbá a HDR mód is legyen kikapcsolva. A HDR, High Dynamic Range, azaz nagy dinamikatartomány funkció, nagyjából annyit tesz, hogy a telefon „kamerája automatikusan összemossa a különböző expozícióval, gyorsan egymás után rögzített három kép legjobb részeit – egy képet normál expozícióval készít el, illetve egyet készít a kép legvilágosabb, egyet pedig a legsötétebb részéről”. Ez nagyszerű tájképek fotózásánál, de mozgó fotótárgyak fotózásánál nagyon nem. Az egyetlen, amiért esetleg érdekes lehet kipróbálni az, hogy véletlenül nem csíp-e el valami művészi eredményt, de jó képeket várni tőle nem érdemes.
Ezt a következőképpen lehet megtenni: a Beállítások → Kamera menüponban kapcsold ki az Intelligens HDR beállítást, majd a kamera képernyőjén koppint a HDR lehetőségre a funkció kikapcsolásához. (Később ugyanígy be is kapcsolhatod majd.)
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Módok
Panoráma mód: Amennyiben megfelelő a helyszín és a készülék rögzítése is, akkor érdemes használni. Viszont a legjobb eredmény érdekében mindig az állvány fejét mozgasd, és ne magát a készüléket.
Time-lapse: Csak ismételni tudom, hogy ha sikerül rögzíteni a készüléket, akkor ezzel a funkcióval igen remek végeredmény készíthető, ráadásul a fotós maga is nyugodtan tud gyönyörködni a látványban. A készülék pedig teszi a dolgát.
Videó: Ez szintén egy fotós-barát megoldás. Talán még célszerűbb is a fotózásnál, mert nagyobb az esélye az élvezhetőbb végeredménynek. Ráadásul nem a kütyüvel kell foglalatoskodni egész idő alatt, a gép csak minimális odafigyelést igényel, így mellette te is szórakozhatsz, ünnepelhetsz.
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Tárhely
Egy olyan apróság, ami annyira egyértelmű, hogy akár simán megfeledkezhetsz róla. Kulcsfontosságú lehet, ezért ellenőrizd, mielőtt tűzijáték vadászatra indulsz!
Itt ellenőrizheted, hogy mennyi hely van még a készülékeden:
Beállítások → Általános → iPhone tárhely
Tűzijáték fotózás iPhone-nal: Appok használata
A jó tűzijáték fotókhoz fontos a hosszú expozíció. Ez egy manuálisan állítható fényképezőgépnél nem gond, de a gyári Kamera app kevés mozgásteret hagy a manuális beállításoknak. Viszont vannak fotós alkalmazások, amelyekkel mégis megteheted.
Kifejezetten ajánlott a célra a SlowShutter és a Slow Shutter Cam, melyek 699 Ft-ért tölthetők le az App Store-ból, de keress rá a „slow shutter” vagy „long expo” kereső kifejezésekre is. Ezekre található ingyenes alkalmazások is használhatók lehetnek. Viszont bármilyen alkalmazást is választasz erre a célra, javallott előbb kipróbálni, kiismerni, nem közvetlenül azelőtt próbálkozni, hogy szükséged lesz rá.
Extra: Az expozíción ugyan nem módosít, de jól elkapott pillanatban az Instagram Boomerang funkciója is impozáns végeredményt adhat.
Végső jó tanács
A legendás fotós, Henri Cartier-Bresson egyszer azt mondta: „Elég sokszor kell megfejni a tehenet, és sok tej kell ahhoz, hogy egy apró darab sajtot kapj”. Nem a tűzijáték fotózásról beszélt, hanem arról, ami az amatőr fotózásnál a legnagyobb segítség lehet. Készíts annyi képet, amennyit csak tudsz! Ahhoz, hogy legyen egy jó kép, ha mást nem, a nagy számok törvényét is segítségül lehet hívni. (Itt pedig vissza is kanyarodtunk a tárhely kérdéshez is!)
A tűzijáték fotózás iPhone-nal jó móka lehet, és sikerülhetnek igazán jó képek is. Hajrá, mindenképpen próbáljátok meg lekapni!
A cikk 2021.08.20-án frissült.