iPhone XS, XS Max, XR vagy X? Néhányan kezdenek kicsit elveszni az iPhone-ok X faktorában, ezért kísérletet teszünk tisztázni, mi is a különbség a legújabb és tavalyi készülékek között.
Alapvető különbségek
A mémek és a viccek természetesen ugyanazok, hogy lényegében semmi különbség például az iPhone X és az iPhone XS között, de hát nézzünk szembe a ténnyel, ez egy S-széria. Márpedig az S-széria már a kezdetektől, a korábbi modell tökéletesítgetése. Így a vicc alapja valós, kevésben tér el.
Más a helyzet ugyanakkor az iPhone XR esetében, hiszen ez egy merőben új modell, az Apple középkategóriása, már ha ennél a cégnél, ilyen árazással beszélhetünk erről. Minden esetre az nyilvánvaló, hogy az XR követi a 8-as széria hagyományait, miközben már hordozza a prémium kategória funkcióit is.
Az iPhone XS Max szintén újdonság is és nem is, hiszen méretében azonos a korábbi Plus készülékekkel, ugyanakkor minden tulajdonságában az X-vonalon (tengelyen?) mozog.
Az Apple, bár olcsónak sohasem volt nevezhető, nyilvánvaló, hogy teljesen a prémium kategória felé tör, ami egyre szomorúbb hír az átlagos pénztárcával rendelkezőnek. A megkérdőjelezhető viszont az ebben, hogy noha a készülékek maguk tényleg efelé mutatnak, a kiegészítőkön és társított szolgáltatásokon ez kevéssé látszik. Továbbá sok olyan felhasználó van, aki az iOS rendszer miatt választja ezeket a készülékeket, így viszont ez egyre elérhetetlenebb lesz számukra.
A méret a lényeg
A legfontosabb különbség, amit tehetünk a felsorolt készülékek között az a méret. Az iPhone X és XS modellek mérete tökéletesen egyezik (143,6 x 70,9 x 7,7 mm), két apró részletet kivéve. Az egyik a tömegük, itt 3 g eltérést mutatnak az XS javára. Valamint az XS kamerája 1 mm-rel nagyobb, ami egy tökéletesen passzoló toknál pont ok lehet arra, hogy ne legyen jó.
Az iPhone XR méretei 150,9 x 75,7 x 8,3 mm, a tömege 194 g. Vagyis nem csak nagyobb és nehezebb, de jóval vastagabb is az X-ekhez képest.
A legnagyobb az iPhone XS Max 157,5 x 77,4 x 7,7 mm-es dimenzióival és 208 g-os tömegével. Bár az XR-nél még így is keskenyebb.
Funkciók
Az iPhone X-nek és XS-nek egyaránt 5,8 hüvelykes OLED kijelzője van, bár az XS esetében Retina OLED-nek nevezik. Elvileg van látható különbség a két modell kijelzője között, pedig mindkettő 2 436 x 1 125 pixel felbontású és 458 ppi a pixelsűrűség.
Az iPhone XS Max kijelzője 6,5 hüvelykes Super Retina OLED, méretéből adódóan 2688 x 1242 pixel felbontású, a pixelsűrűség viszont szintén 458 ppi.
Az előbbiekhez képest az iPhone XR 6,1 hüvelykes, viszont LCD Retina kijelző, az OLED-ekhez képest lényegesen kisebb 1792 x 828 pixel felbontással és 326 ppi pixelsűrűséggel.
Ami a kamerákat illeti a számok terén nincs nagy eltérés az X, XS, XS Max modellek terén, mindegyik 12 MP-es hátlapi duál-kamerával büszkélkedhet, 4K videózásra képesek. Az előlapi kamera Face ID-vel 7 MP-es. Viszont az modellek esetében, noha a két méret között már nincs kamera eltérés, ahogy korábban a Plus modelleknél, viszont az X-hez képest javítottak a kamerán. Ha másból nem is abból látszódik a legtökéletesebben, hogy a teszteken a megújított kamerát jóval feljebb sorolták, vagyis a különbség nyilvánvaló.
Ami az XR kameráját illeti, szintén 12 MP-es a szenzor, viszont nem duál kivitel, ehhez mérten egyértelműen kevesebbet is tud az S-ek kameráinál, bár feltételezhetően még ez a kevesebb is több, mint például az 8-as széria képességei. Szintén lehet vele 4K videózni illetve az előlapi Face ID-s kamera 7 MP.
Mivel a Face ID minden teszt szerint egyértelműen gyorsult, úgy fest, hogy ezen is újítottak, vagy csak az új processzor teszi, de az iPhone X-hez képest ezt elvileg mind a 3 új készülék egyformán tudja.
Ha már chip, az iPhone X-ben Apple A11 Bionic muzsikál, míg a három legfrissebb modellben A12 Bionic, vagyis gyorsabbak.
Háttértár: Itt pusztán felsorolás szinten az iPhone X 64 GB és 256 GB, az iPhone XS és XS Max 64 GB, 256 GB és 512 GB, az iPhone XR pedig 64 GB, 128 GB és 256 GB-os változatban lesz elérhető.
Az akku üzemidején elvileg javítottak idénre. Az Apple valami fura okból kifolyólag nem árulja el az akkumulátorai kapacitását, csak rébuszokban közlik, hogy mit bír. Íme, hát a feladvány. Az iPhone X aksija kb. 10-12 órát bíz felhasználástól függően. Innentől pedig jöjjenek a remek matematikai képleteket idéző meghatározások: az iPhone XS kb. 30 perccel többet bír az X-nél, míg az XS Max másfél órával többet bír az X-nél. Az iPhone XR másfél órával többet bír az iPhone 8 Plusnál.
A vízállóság a következőképpen alakul: iPhone X és XR IP67, míg az iPhone XS és XS Max már IP68-as szabványt kapott.
Ezen kívül az idei modellek lényeges különbsége a korábbiakhoz képest a duál SIM kapacitás, ami azért kiegészítéssel duál SIM csak.
Árazás
Végül pedig a legnagyobb feketeleves az árazás. Az iPhone X (64 GB) kiskereskedelmi ára 379 990 Ft volt, míg az iPhone XS (64 GB) kiskereskedelmi ára 399 990 Ft. Mindez annak ellenére, hogy az Apple hazai pályán mindkét készüléket 999 amerikai dolláros áron értékesíti. A magyarázat elvileg, hogy rosszabb a forint, ám tegyük hozzá, kétséges és ijesztő is lenne, hogy ennyivel.
Az iPhone X Max (64 GB) kiskereskedelmi ára 439 990 Ft, az iPhone XR-t (64 GB) pedig 299 990 Ft-ért értékesíti az Apple a nagyközönségnek. Akik most elszörnyülködtek, azoknak azt azért hozzátesszük mindehhez, hogy az Apple Store árai a legdrágábbak itthon. Ezeknél az áraknál sokkal kedvezőbben kaphatók a fenti készülékek (például nálunk is), de arányaiban a nagyságrend azonos, vagyis a legdrágábban az iPhone XS Max érhető el, a legkedvezőbb áron pedig az iPhone XR.
Reméljük sikerült mindenki számára egyértelművé tenni a különbségeket a legfrissebb és az őket megelőző iPhone modellek között. Arról, hogy melyiket érdemesebb választani, már az egyéni preferenciák az irányadóak, az ár, az igények és a személyes vonzalom.
Az iSzerelésben várunk mindenkit garancián túli javításokra, új és használt készülékek vásárlására (az iPhone XR, XS és iPhone XS Max is kapható!), továbbá kiegészítők igen széles kínálatával.