Mit jelent a töltéscsatlakozó-csere?
Egy átlagos felhasználó, amikor azt hallja, hogy töltéscsatlakozó-csere, akkor nagy általánosságban nem tudja megmondani, hogy az mi. Éppen ezért szeretnénk egy kicsit foglalkozni ezzel az egyébként gyakori meghibásodással.
Mik a jelei, hogy gond van a töltéscsatlakozóval?
A töltéscsatlakozó szót feltehetően azért mindenki be tudja azonosítani. Igen, arról a nyílásról, portról van szó, amit a készüléken alul helyeztek el. A Lightning csatlakozót ide kell rögzíteni, amikor vezetékkel akarjuk tölteni az iPhone-t, vagy adatátvitelt szeretnének, de a vezetékes fülhallgatót is ide csatlakoztatjuk.
Az iPhone esetében már előre gyanítható, hogy töltéscsatlakozó-cserére van szükség, hiszen színes, de ugyanakkor jellegzetes tüneteket produkál az eszköz a töltéscsatlakozó meghibásodása esetén.
A legjellemzőbb, hogy a készülék vagy nem megfelelően, vagy egyáltalán nem veszi fel a töltést. Jellegzetes hibajelenség, hogy a csatlakozó mozgatására tölt, vagy éppen, hogy leállítja a töltést. Az is előfordul alkalmanként, hogy az eszköz „válogat”, és Lightning csatlakozónak csak az egyik oldalával felfelé, vagy éppen lefelé veszi fel a töltést.
Szintén nagyon jellemző, hogy érezhetően nem lehet tökéletesen rögzíteni bele a Lightning csatlakozót, a fülhallgatót, vagy az adatkábelt.
Az egy laikus számára is egyértelmű, hogy a készüléke, ha nem vagy nem normálisan tölt, az baj. Márpedig, ha az akkumulátorral még nem időszerű, hogy gond lenne, illetve a szoftverben ellenőrizve sem jelzi a rendszer az akkumulátor-csere szükségét, akkor gyanítható, hogy a gond inkább aebben keresendő, és feltehetően töltéscsatlakozó-csere előtt állsz. Ezért, amikor a telefon ilyen tüneteket produkál, mindenképpen látogassunk el egy szervizbe vele. (Gyertek például hozzánk: iSzerelés – 1193 Budapest, Üllői út 264.)
Mitől lehet?
A töltéscsatlakozó meghibásodása általában fizikai sérülés következménye (pl. leejtett telefon), vagy beázás miatt van. (Felejtsük el a vízállóságot!) Akár olyan is előfordulhat, hogy a csatlakozó elszennyeződik a zsebpiszoktól. (Ez pedig nem vicc!)
Hogyan és mennyi idő alatt cserélitek ki a töltéscsatlakozót?
A cseréhez a készüléket sajnos mindenképpen fel kell nyitni. Ezt követően a kolléga kicseréli az úgynevezett dock-flex kábelt, majd szakszerűen visszazárja az eszközt. Mindez egy bő félórát vesz igénybe.
Mi a helyzet a garanciával egy töltéscsatlakozó-csere esetén?
Amikor fent felsorolt hibajelenségek bármelyikét tapasztalod, és még él a gyári garanciája a készülékednek, akkor mindenképpen keress fel egy garanciális szervizt vele.
Amennyiben a gyári jótállás már lejárt, akkor garancián túli szervizt is felkereshetsz a problémával (például minket). Ez azért jó, mert gyakran szakértelemben nem maradnak el ugyan a garanciális szervizektől, ám jóval kedvezőbb árakon dolgoznak. (Mi pl. 10 éves múlttal rendelkezünk iPhone-ok javítása terén.)
Az elvégzett munkára és a beszerelt alkatrészre is 6 hónap jótállás van, amit a szervizlappal tudsz majd igazolni, érvényesíteni, ha szükség lesz rá. (Amúgy nem lesz, de a lehetőség adott.)
A csere után vízálló marad-e a készülékem?
Szintén kérdésként szokott felmerülni, hogy a telefon a javítást követően vízálló marad-e. A válasz pedig az, hogy mivel az Apple csak papíron állítja, hogy a telefon vízálló, de erre semmilyen garanciát nem vállal, így jobb, ha megegyezünk abban, hogy ez csak marketing duma. Mi viszont őszinték leszünk veled. A javítást követően a készüléked cseppálló lesz, vagyis, ha víz éri feltehetően nem fog beázni, de vízbe meríteni nem lehet. (És előtte sem lehetett.)
Keress minket elérhetőségeink bármelyikén, hogyha meghibásodott az iPhone készüléked! Ingyen bevizsgáljuk, csak a javítás költségét kell fizetned.