Nincs töltőadapter: környezetvédelem, vagy magasabb gyártási költségek?
A töltőadapter kivétele mögött a magas gyártási költségek is állhatnak… Legalábbis az ázsiai székhelyű elemzőcég, a Counterpoint által nyilvánosságra hozott adatok az iPhone 12 gyártási és alkatrész költségeiről kissé ezt sugallják.
A jelentés szerint ugyanis egy iPhone 12 gyártási költsége jelentősen többe kerül az almás vállalatnak az eggyel korábbi iPhone 11 modellnél. Az anyagköltséget (BoM) tekintve egy 128GB-os iPhone 12 mmWave (millimeter-wave) telefon előállítása 431 amerikai dollár, ami 26%-kal magasabb az azonos kategóriájú, egy évvel korábbi almás telefonnál.
Noha az egyszerűsített rádiófrekvenciás tervezéssel legalább 27 USD-t spórolnak, csak a tengerentúli piacra szánt 6GHz-nél kisebb modellek BoM-költsége még így is 18%-kal nőtt.
A processzor, az 5G alkatrészek és a kijelző a legfőbb okai a költségnövekedésnek. Az A14 Bionic chip és az Ultra Wideband (UWB) chip 16,7%-kal drágítja az előállítás végszámláját, az LCD helyett az OLED pedig 23 dolláros költségtöbbletet jelent. (Utóbbinál érdekesség, hogy noha gyártásnál „csak” ennyi többletet jelent, a javításhoz beszerezhető OLED kijelzők ára a szervizeknek ennél lényegesen nagyobb árkülönbséggel lehetséges. – a szerk.)
Végeredményben az iPhone 12 Pro és az iPhone 12 Pro Max hivatalos kezdőárai (az USA-ban) változatlanok voltak a velük egyenrangú 2019-es iPhone 11 Pro és iPhone 11 Pro Max modellekhez képest. Ugyanakkor a 256 és 512 GB-os változatok háttértár költségei valójában 50 dollárral kedvezőbb árra jöttek ki a megelőző évhez képest.
A beszállítóktól olyan információk is érkeztek, hogy az Apple valamiféle nyomást gyakorolt az alkatrész-beszállítókra, hogy ellensúlyozza az új 5G technológia megnövekedett költségeit, és minimalizálja az áremelések szükségességét.
Továbbá állítólag az új modellekbe egy hibrid kemény és puha akkumulátortábla került, ami a Counterpoint értesülései szerint nagyjából 40–50%-kal olcsóbb az iPhone 11 sorozatban használtnál.
Az új iPhone-ok árait végül úgy alakították ki, hogy a gyártási költségeket eloszlatták a modellek között. A drágább előállítási költségekkel bíró iPhone 12 és iPhone 12 mini eladásai, noha több felől érkeztek a hírek, hogy igen szép eredményeket mutatnak, az Apple állítólag így is elégedetlen.
Ming-Chi Kuo szerint az almás cég az iPhone 13-nál nagyon rá fog állni a költségcsökkentésre egy egészen új, puha alaplap tervezésével, ami legalább 30-40 %-kal csökkenti majd az előállítás költségeit az iPhone 12 modellekéhez képest.
Mindez pedig felveti egy kérdést. Az ugyanis egyértelmű, hogy az Apple 2020-ban, a gazdasági visszaesés következtében nem emelhetett árat, ugyanakkor a jelentés szerint az előállítási költségei nőttek. Valószínűleg erre sohasem kapunk igaz választ, de véletlenül a töltőadapter eltűnését nem a profitmaximalizálás indokolta-e jobban a környezetvédelemnél?
Új iPhone-od van, de még nincs gyorstöltős töltőadaptered? Gyere az iSzerelésbe, és kedvező áron, eredeti és remek minőségű utángyártott kiegészítőkkel várunk.
1193 Budapest, Üllői út 264.
Vagy válogass kínálatunkból a neten a BaseusShopban!