Vajon elég lesz a változáshoz a fizetési háború az App Store –ban?
Az app fejlesztők lázonganak, le akarják dönteni az Apple (és már a Google) önkényét (is) az alkalmazás áruházban: az App Store a fizetési háború színtere lett.
Node, ne szaladjunk ennyire előre! Elő a pattogatott kukoricát, vázoljuk a helyzetet. Történt, hogy a népszerű Fortnite játék fejlesztője az Epic Games tegnap egyszercsak bejelentett egy új fizetési lehetőséget iPhone és iPad készülékekre. A játékban használt fizetőeszközt, a V-Bucks pénzt a játékosok 7,99 amerikai dollárért vásárolhatták meg a játék saját belső fizetési rendszerén keresztül, az App Store játékon belüli fizetős metódusa helyett.
Hogy mi ezzel a baj? Nos, az App Store jóváhagyási irányelvei szabályozzák az alkalmazáson belüli vásárlásokat (3.1.1 In-App Purchase). Eszerint az App Store-ban megjelent alkalmazások és játékokon belüli költések kizárólag az Apple fizetési rendszerén futhatnak keresztül, nem vezethetnek külső felületre. Viszont az Apple (és a Google is) minden egyes ilyen tranzakcióból 30%-ot csippent le magának.
A srácok az Epic Games-nél azt unták meg, hogy ezek a levonások igazából csak alkalmazásokra és a játékokra vonatkoznak, azokra az appokra, ahol fizikai áru- és/vagy szolgáltatásvásárlás zajlik, mint az Uber, az Amazon, a Nike, a McDonalds, a ruházati cégek stb. ott a fejlesztők használhatnak külső fizetési módszert. Nem értik, hogy milyen alapon történik ez a „hátrányos megkülönböztetés” és egységességet követelnek.
Mindezt pedig soha jobbkor, mint amikor az Apple és a Google is monopólium vádjával néz szembe az Amerikai Egyesült Államokban és Európában egyaránt.
Az ügy persze itt nem állt meg. Az Apple nem nézte mindezt karba tett kézzel. Alig néhány órája indította el az Epic az új fizetési formát, Almáék eltávolították a Fortnite-ot az App Store felületéről. Majd a Macrumors részére közleményt adtak ki róla, hogy az Epic megsértette az App Store jóváhagyási irányelveit, ezért távolították el az alkalmazást, és ez szolgálja a fejlesztők és az alkalmazásáruház biztonságát. Az Apple olvasatában egy olyan funkciót vezettek be a játékba, amit ők nem hagytak jóvá. A közleményben kissé sértett felhanggal kitértek arra is, hogy az Epic hosszú évek óta profitál az Apple ökoszisztémából, elfogadta az irányelveket, és nincs joguk különleges bánásmódot követelni.
Az Epic válasza a nevükhöz méltóra sikeredett, a Macintosh komputert bemutató 1984-es világhírű Apple reklámra hajazva ezt adták ki:
Az eredeti Apple reklám itt látható:
Az Epic arra biztatja az embereket, hogy álljanak melléjük az App Store monopóliuma elleni harcban, és ezzel a lendülettel be is perelték az Apple-t (majd a Google-t is). A cég szerintük monopolizálja a piacot, hiszen a szoftverfejlesztők számára nincs más út az eszközökön csak az App Store (vagy Play áruház) használata, ott pedig igen magas sarcot kell fizetni. Szerintük ez így nincs jól, és a bíróság előtt nem pénzbeli kártérítést követelnek, hanem úgymond igazságot akarnak.
Az eset egyébként megismétlődött a Play áruházban is, azzal a különbséggel, hogy a letöltött játékok Androidon használhatók maradtak.
A botrány azóta elkezdett tovább dagadni, a Spotify is beállt az Epic mellé. Egy közleményben kinyilvánították a szolidaritásukat és egyetértettek az Epic Games álláspontjával abban, hogy az Apple visszaél a helyzetével mind a fejlesztők, mind pedig a fogyasztók szempontjából, és ezzel a helyzettel mielőbb kezdeni kell valamit.
Feltehetően az ügy még tovább fog bonyolódni, majd igyekszünk beszámolni a továbbiakról is.
Az iSzerelésnél várunk hétköznap 10-18, szombaton pedig 9-13 óráig garancián túli Apple eszközöd szervizelésére, például akkumulátor- vagy kijelzőcserére!