Ez az októberi Apple bemutató termése
Az októberi Apple bemutató előtt nem volt olyan nagy médiavisszhang, mint az iPhone esemény előtt szokott lenni, de most is landoltak új, almás készülékek. Új HomePod mini, AirPods 3 és az új MacBook Pro készülékek az október 18-i este termése. Tekintsük át az újdonságokat!
HomePod mini
A HomePod mini itthon egyelőre nem egy elterjedt eszköz. Ennek számos oka van, de a legfőbb, hogy hivatalosan az Apple nem forgalmazza Magyarországon. Ettől persze hozzá lehet jutni külföldről beszerzett darabokhoz, csak a használatához nyelvtudásra van szükség. Hiszen a HomePod hanggal vezérelhető, méghozzá Siri által. Node, Siri sok év távlatából sem tanult meg jól magyarul, így itthon legjobb esetben is angolul szólíthatjuk meg… (Vagy németül, franciául, kínaiul, japánul, olaszul, hollandul, oroszul, svédül, spanyolul stb…)
A lényeg azonban az, hogy noha a nem túl sikeres HomePod első verzióhoz képest, a jóval kedvezőbb árkategóriájú kistestvér, a HomePod mini már kezd terjedni az Apple felhasználók körében a célországokban. Ezért az Apple most a sokszínűség, és az okosotthonok jegyében, új színekben is piacra dobta. Az eddigi fehér és asztorszürke mellett három új színben, narancssárga, sárga és kék színekben is támad az almás okoshangszóró.
AirPods 3
2019 óta várt a mélyen tisztelt publikum az új generációs AirPods-ra, amit ma be is jelentettek. Ám nem vagyok benne biztos, hogy akik régen várták, pont ezekkel a funkciókkal remélték.
Az AirPods 3 ugyanis valamiféle átmenetet képez az AirPods 2. generáció és az AirPods Pro között, a kettő közötti árral.
Az AirPods Prótól már ismert térbeli hangzás dinamikus fejkövetéssel megérkezett funkcióként, ahogy az izzadtság és vízállóság is (IPX4), sőt hosszabb üzemidőre is képes és MagSafe töltőtokkal büszkélkedhet. Viszont azok az igen fontos funkciók, mint az aktív zajszűrés és az áttetsző mód, a Prónál maradtak, az AirPods 3 nem kapta meg ezeket.
A vezérlés nyomásérzékelővel történik, szintén, ahogy a Próbál, valamint a készülék kapott bőrérzékelőt is, az eddigi kettős optikai érzékelő helyett. Ez egyébként újdonság, még a Próban sincs!
A külső és a belső is megújult. Egy kompakt, ránézésre a korábbinál ergonómikusabb készüléket láthatunk, az eddiginél rövidebb szárakkal, és áttervezett fejrésszel. Mindezt pedig 74 990 Ft-os kiskereskedelmi áron.
Csalódás, vagy végre megérkezett? Majd az eladások eldöntik.
M1 Pro és M1 Max
Az Apple saját fejlesztésű M1 chipjének sikere után, az októberi apple bemutatón megérkeztek az újabb generációs, fejlettebb M1 utódok, az M1 Pro és az M1 Max processzorok. Az Apple ezzel meglépi azt, amit más gyártók még nem: elsőként ad rendszerchip-, vagyis SoC-architektúrát egy profi laptophoz.
Állítólag akár 70%-os CPU teljesítménykülönbséget is tudnak a korábbi chiphez képest produkálni, úgyhogy az esemény címe az „Unleashed”, ami magyarul azt jelenti „Elszabadult”, feltehetően a chipszörrnyekre utalt.
Az 5 nanométeres technológiával készített M1 Pro közel 33,7 milliárd tranzisztor felhasználásával készült. Akár 10-magos CPU-val és 16-magos GPU-val is rendelhető. Az M1 Pro 32 GB egyesített memóriát is támogat, és 200 GB/s memória sávszélességet tud.
Azoknak a professzionális felhasználóknak, akiknek még ennél is nagyobb teljesítményre van szüksége, az M1 Max még erre is ráígér. A memória interfész a duplájára képes, akár 64 GB egyesített memória támogatással, és 400 GB/s memória sávszélességgel. Valamint szintén 10-magos CPU-val, de akár 32-magos GPU-val.
Az egészben pedig a legszebb, hogy az elképesztő teljesítményhez az energiahatékonyság kiemelkedő, függetlenül attól, hogy az új notebookokat épp töltőn, vagy éppen anélkül használjuk.
MacBook Pro
Az októberi Apple bemutató sztárjai persze a MacBook Prók voltak. A fentieket olvasva talán nem okoz meglepetést, hogy az új MacBook Pro modellekbe ezek az új vadállat chipek kerülnek. Az új MacBook Prók 14 és 16 hüvelykes változatban kapható, és mindkét méret konfigurálható M1 Pro vagy M1 Max chippel. A lekörözhetetlen teljesítmény mellé az Apple kitűnő üzemidőt is ígér. A 14 hüvelykes modellnél akár 11 óra üzemidő vezeték nélküli használattal, míg a 16 hüvelykesnél 14 óra.
A készülékekbe a legfrissebb iPad Prónál megismert mini-LED technológiájú Liquid Retina XDR‑kijelzők kerültek 120 Hz-es frissítési rátával, valamint az eddiginél jóval vékonyabb kávával. Mellé új, jobb kamera és hangszórórendszer.
Végre az Apple figyelt a felhasználók igényeire! Az új MacBook Próknál több port is rendelkezésre áll. HDMI, Thunderbolt 4 és SDXC -kártyaolvasó is található rajtuk. Valamint – dobpergés – réig-új barát a MagSafe 3 csatlakozó is „visszatért”, sőt – nem fogjátok elhinni – egy fejhallgató-csatlakozó is helyet kapott.
Ja, és tudjátok mi van még az új MacBook Prók kijelzőjén? Notch!
Az ezüst és asztroszürke színvariációkban rendelhető professzionális Mac notebookok kezdőár a 14 hüvelykes modellnél 879 990 Ft, a 16 hüvelykesnél 1 079 990 Ft. A felső határ pedig olyan 2,5 millió forint körül mozog.
A bemutató visszanézhető itt: