A nyaralás emléke lassan az őszi ködbe vész. Ki emlékszik már arra, hogy a nem vízálló telefon a vízben landolt? Miért is emlékezne arra bárki, akinek a telefonja megúszott egy ilyen kalandot? Megúszta. Működik! Hurrá! Lépjünk tovább! ‒ gondolhatnánk, de inkább ne gondoljuk.
Az öröm ilyenkor legkevésbé sem helyén való, sőt mondhatni korai. A dolog ugyanis nem ilyen egyszerű. A jelenség a következő a „megúszta” készülékekkel. Előfordul, hogy akadnak vele kisebb nagyobb hibák, bosszantóak, de esetleg hol vannak, hol nincsenek. Mégis simán napirendre térünk felettünk, és nem vesszük őket komolyan. Agyunk leghátsó szegletében sem merül fel a gondolat, hogy összefüggés lehet a sűrűsödő hibajelenségek és aközött a pillanat között, amikor megkönnyebbülten felsóhajtottunk, hogy a készülék bár beleesett a strandon a medencébe, vagy még rosszabb a tengerbe, de semmi baja nem lett.
Amikor a telefon megússza a vizes kalandot, a megkönnyebbülést mindig diadalérzés követi. Ez kérem, egy Apple! Annyira jó cucc, hogy még a vizet is megússza szárazon! Vagy csak azt hisszük.
A mai szerviz-sztorink kivételesen nem egy kiemelt esetet mutat be, hanem egy általános problémát szemléltet egy általános eseten keresztül. Az iPhone, amit a képeken láttok szintén megúszta. Legalábbis ezt hitte a tulajdonosa, miután megúsztatta a tengerben. A készülék kiszáradt, működött, egy darabig üzemelt. Aztán már nem. Soha többet. Vége. KO.
A képeken látható, hogy a sós víz mit tett vele belül. Különben ezt sajnos nem tudjuk átadni, de már kinyitva is tömény sószaga van.
A lényeg pedig az, hogy higgyétek el, a víz hihetetlenül csúnya dolgokat művel a készülékek szerkezetével még só nélkül is. Szervizes marketingnek tűnik, amikor azt olvassátok, hogy ha vízbe esett, nem elég kiszárítani, hozzátok el professzionálisan kiszáríttatni. Pedig nem marketing, hanem a saját érdeketek.
Számtalan házi praktikát lehet olvasni az interneten, hogy mit lehet tenni, ha elázik egy eszköz. A telefonoknál ajánlják például, hogy rizsbe kell tenni és az majd kiszárítja. A rizs jó étel annak, aki szereti, de nem iPhone vagy iPad szervizelésre találták ki. Néha csak fokozza a bajt azzal, hogy beszorul a csatlakozókba. Ezért inkább hagyjátok a kamrában!
Folyadékbaleset után az első és legfontosabb teendő a készülék áramtalanítása! Ha működőképes marad, akkor is azonnal kapcsoljátok ki. Az alkatrészek feszültség alatt vannak, a folyadék miatt zárlat is felléphet. Ha azonban ez szerencsésen nem következik be, akkor sem ritka, hogy az alkatrészek között marad víz. Ez elektrokémiai korrózióhoz vezethet. Így az alkatrészek ugyanúgy tönkremehetnek miatta, csak a dolog sokkal alattomosabb, mert nem azonnal történik.
Egy egyszeri karbantartási díj egy szervizben sokkal kevesebb, mint az, ha egy új készüléket kell vásárolni. Nyugodtan állíthatjuk, ezzel nem érdemes rizikózni.