Kuo jóslatai beteljesültek, 2019-ben már csak a Haptic Touch (haptikus érintés) maradt.
Akinek a 3D Touch sem mondott semmit, az aligha hiányolná, de az iOS 13-tól ideje mindenkinek megismerni az utódot: a Haptic Touch (haptikus érintés) funkciót.
Mi az a Haptic Touch (haptikus érintés)?
Tavaly az iPhone XR-rel érkező haptikus érintés funkció egyfajta nyitánya volt a 3D megszüntetésének. A korábbi kijelzőfunkciót ezzel az újdonsággal kísérelték meg helyettesíteni. A Haptic Touch a kijelző hosszabb érintésekor, egyfajta fizikai visszajelzést (finom rezgés) ad, a készülék szerkezetébe épített Taptic Engine, vagy haptikus motor nevű iPhone alkatrész segítségével. Noha ez a nyomás illúzióját is kelthetné,de itt erről már nincs szó, a funkció lényegében az érintés hosszára reagál. A segítségével pl. előcsalogathatók a másodlagos menük, vagy akár kurzort jeleníthetünk meg gépelés közben.
Mi a különbség a Haptic Touch (haptikus érintés) és a 3D Touch között?
A 3D Touch egy megosztó funkció volt. Noha az iPhone 6S-től a készülékek kijelzőjébe építve megtalálható volt (kivéve iPhone SE), a felhasználók 60%-a azt sem tudta, hogy létezik, aki tudta, az pedig vagy imádta és használta, vagy a másik véglet, hogy teljesen feleslegesnek találta. A legfőbb különbség, hogy a 3D Touch nyomásérzékennyé tette a kijelzőt, vagyis nem az érintés hossza, hanem az erőssége hívta elő a fent említett funkciókat.
Hogyan, és mire használható a Haptic Touch (haptikus érintés)?
Különféle, másodlagos funkciók előcsalogatására a kijelző egy adott pontján hosszan érintve egy apró rezgésszerű jelzést érezhetünk az ujjunk alatt a haptikus érintés használatakor.
A haptikus érintés mindenhol működik, ahol a 3D Touch is működött, ha ez mond valamit, ha nem akkor. Például appok törlésénél, üzenetben kapott tartalmak előnézeténél, másodlagos menüknél, bármilyen előnézetnél (pl. emailek, értesítések), gépelésnél a space érintésével kurzort képes megjeleníteni (trackpad funkció), Live fotók aktiválásához, Safariban új lap nyitásához, zárolt kijelzőn a kamera vagy az elemlámpa aktiválásához stb.
Egyelőre haptikus érintési funcióval rendelkező modellek a következők: iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XR.
A Haptic Touch (haptikus érintés) beállítása
A haptikus érintés beállításai módosíthatók. A haptikus érintési funkcióval rendelkező modelleken ugyanis beállítható, hogy a funkció mennyi idő után aktiválódjon, amikor a felhasználó hosszabban érinti a kijelzőt.
A Beállítások → Kisegítő lehetőségek → Érintés → Haptikus érintés menüpontban kiválasztható a Gyors vagy Lassú lehetőség. Kipróbálni, hogy a beállítás megfelelő például a zárolt kijelző bal alsó sarkában lévő elemlámpa ikon nagyszerűen alkalmas.
Miért kellett mennie a 3D Touch-nak?
Az új iPhone modellek szétszedésekor egyértelművé vált, hogy nem a kijelző vastagsága miatt kellett megszabadulni a beépített 3D Touch funkciótól, hiszen elhanyagolhatóan vastagította csak a kijelzőt, és bár a nagyobb aksi miatt így is kicsit vastagodtak a készülékek, ez még elfért volna. A válasz feltehetően abban keresendő, hogy az iPadeken soha nem lett elérhető, és az Apple egységesíteni szerette volna a használatot.
iSzerelés
Kijelzőcsere az iSzerelésben! Ne keresgéljen tovább, ha megsérült, összetört a kijelzője, hozza el hozzánk iPhone vagy iPad készülékét: gyorsan és szakszerűen kicseréljük. Apple eszköze olyan lesz javítás után, mintha új lenne. Igény szerint üvegfóliát is teszünk rá, sőt széles tokkínálatunkból is válogathat, hogy eszköze új kijelzője a jövőben is ép maradjon.