A héten porondra került újra az adatbiztonság, és ezzel együtt, hogy az iPhone biztonságosabb a versenytársainál.
Az utóbbi időkben a konkurencia igencsak felzárkózott az Apple nyakára a telefonok piacán. Talán esetenként még azt sem túlzás kijelenteni, hogy az iPhone fejére is nőttek a kínai és dél-koreai készülékek. De van egy igen fontos pillére az almás készülékeknek, ami stabilan tartja magát a versenytársakkal szemben, ez pedig az iOS. A sokkal inkább felhasználóbarát rendszer értéke azonban nem csak az egyszerű kezelhetőségében rejlik, hanem az adatbiztonság is sarkalatos pontja.
Még, ha ritkábban merül is fel az érvek közé az adatbiztonság okostelefon vásárlás előtt, akkor is egyre sarkalatosabb ponttá válik. Az iOS pedig ebben határozottan erősebb az Android alapú rendszerekkel szemben.
Nézzük a 4 legfontosabb tényezőt, hogy miért!
1. Az iOS-t kevésbé éri meg „piszkálni”
A vírus szoftverek megírói, a hackerek és a cyber-bűnözők minél nagyobb hatást szeretnének elérni cselekedeteikkel. Ehhez viszont olyan platformon kell ügyeskedniük, ami a legelterjedtebb. Nem véletlen, hogy a számítógépes operációs rendszerek közül a Windows-t éri a legtöbb ilyen jellegű támadás.
Az okostelefon piacon az Android a legelterjedtebb világszinten, nagyjából a piac 85%-át fedik le az androidos készülékek, szemben az iOS-nek fennmaradó kisebb szelettel. Még, ha az Android a legbiztonságosabb rendszer lenne a piacon (és nem az), a Google számára akkor is szinte lehetetlen lenne minden egyes biztonsági rést betömködni. A legelterjedtebb platformok veszélye tehát, hogy fokozottan célpontjává válnak a támadásoknak, és ismerjük a mondást, hogy sok lúd disznót győz.
Vagyis ilyen tekintetben a hátrány tulajdonképpen előny… Nem az iOS a legelterjedtebb platform, és ennek megvan a maga biztonsági előnye.
Egy korábbi felmérés szerint a vírusok és malware-ek 97 százaléka az Android rendszer ellen irányul, és mindösszesen csak 1% célozza az iOS-t, a fennmaradó 2%-ban még a Nokia korábbi, de a világ bizonyos zugaiban még mindig előszeretettel használt Symbian platformja is beleesik.
2. A sandbox-módszer működése
Anélkül, hogy bele kellene mászni programozási ismeretekbe, az iOS egy nagyon fontos sajátosságáról mégis szót kell ejteni. Az Apple és a Google a mobiloperációs rendszereiket két eltérő módon építette fel, amiből az is következik, hogy nagyon más biztonsági szituációkkal állnak szemben.
Az Apple metódusa a „sandbox-módszer”, amit nagyjából úgy kell elképzelni, hogy a rendszeren belül minden app elkülönítve fut, a külön kis dobozában. Vagy szó szerint fordítva a saját „homokozójában” játszik, nem törődve igazán a többiekkel, vagy egyáltalán a „játszótér”, a platform eseményeivel. Ez viszont azt is jelenti, hogy hiába fertőződik meg egy-egy alkalmazás, nem igazán tud átszivárogni a rendszer többi részére. Noha az iOS 8-tól már kissé szabadabb is a rendszer, és az appok sem annyira maguknak valók, mint a korábbi verzióknál, de ettől még a működési elv alapjai továbbra is épp elég védetté teszik a platformot a támadásokkal szemben.
Ezzel szemben a Google úgy tervezte meg az Androidot, hogy maximálisan nyitott és rugalmas legyen. Noha ennek rengeteg előnye van a fejlesztők számára, egyben azt is jelenti, hogy a rendszer sokkal nyitottabb is a támadások számára. Még a Google programozó csapata is elismerte, hogy a rossz szándékkal ők maguk is az Androidhoz közelítenének előbb.
3. Az áruházak polcain megbújó szörnyek
Noha a bejutó kártevők egy része a felhasználók óvatlan böngészésének következtében érkezik, potenciális veszélyforrást jelentenek az appok is, amikben szintén megbújhatnak különféle malware-ek.
Az áruházakból letöltött alkalmazások esetében viszont ki gondolna arra, hogy veszélyt rejthetnek? Nos, itt az előny megint az iOS-é, hiszen az App Store-ba feltöltött tartalmak minden esetben vizsgálaton esnek át, mielőtt nyilvánossá és letölthetővé válnak. Akár két hétbe is eltelhet időnként, hogy valami kikerüljön. A Google-nél jóval gördülékenyebben mennek a dolgok, egy-egy feltöltés akár már néhány óra alatt is megjelenhet. Ez viszont az alaposság tekintetében azért utal valamire biztonsági szempontból is.
4. Az arcazonosítás
Érdemes pár szót ejteni az immár előtérbe került arcazonosításról is. A piac jelenlegi állása az, hogy az Android alapú versenytársak minél gyorsabban be akarnak mutatni egy funkciót. Az Apple-nél viszont, noha az innováció lassul, de mindig törekednek rá, hogy a legjobbak legyenek egy-egy megjelenő, új funkcióban.
Ez a helyzet az arc alapú azonosítással is. Noha az androidos készülékek (pl. Samsung) előbb kezdte el használni az arcazonosítást, mindössze egy fényképpel is átverhető volt a rendszer. Ehhez képest a Face ID csak nagyon nehezen, és körülményesen lenne kijátszható.
Ugyanakkor maga az arcazonosítás is sokakban bizonytalanságot és félelmet kelt. A nagyon biztonságos iOS rendszer ellenére, mi van, ha mégis rossz kezekbe kerül az arcunk 3D-s térképe? Az Apple állítja, hogy a rendszer nem tárol 3D képet a felhasználók arcáról, csak a matematikai kódra ültetett megfelelőjét, amiből lehetetlenség visszafejteni a képet.
Nos, kedves olvasók, számotokra melyik rendszer a meggyőzőbb?
iSzerelés
Szoftveres problémáid akadtak? Megoldást keresel? Abban is tudunk segíteni az iSzerelésnél! Szoftverezés, adatmentés vagy adatköltöztetés. Várunk szeretettel üzletünkben a 1193 Budapest, Üllői út 264. alatt.