A Face ID egy kényelmes funkció az iPhone-on, de ahogy korábban a Touch ID-nél, azért akadnak még döccenők.
Már nagyjából másfél éve, hogy az Apple bemutatta az iPhone X-et és vele együtt a legmodernebb azonosító rendszerét, a Face ID arcazonosítást. Azóta tavaly piacra került a funkció második generációs változata is az iPhone XS és iPhone XS Max telefonokkal. Noha alapvetően egy igen kényelmes és biztonságosnak tűnő azonosítóról van szó, már kezdetektől megosztotta az iPhone rajongókat.
Sokan eleve ódzkodnak az ilyen jellegű azonosítástól, mert attól tartanak, hogy az arcuk 3 dimenziós térképének vagy lenyomatának tárolása aggályokra ad okot. Bár biztonsági kérdésekben az Apple még mindig az egyik legmegbízhatóbb cégnek számít, vannak, akik kifejezetten emiatt a funkció miatt nem hajlandók Touch ID készülékeiket lecserélni.
Azok viszont, akik már használják, nagy százalékban igazán elégedettek az azonosító működésével. Ugyanakkor a rendszer még a második generációnál sem tökéletes. Nézzük, hogy a Face ID milyen tulajdonságai a legbosszantóbbak:
Néha késik
Az arcfelismerő funkció esetenként kissé komótosra veszi a figurát. Időnként a kijelző tetején, az óra felett lévő kis lakat lassabban nyílik, mint azt remélhetnénk. Alapvetően a dolog úgy működik, hogy amikor felemeljük a készüléket, megérintjük a kijelzőt vagy felébresztjük gombbal a telefont a Face ID rögtön működésbe lép és felold. Néha azonban erre komoly másodperceket is várni kell.
A helyzet azonban az, hogy néha a lakat animáció lassúcska, és nem a Face ID. Gyakori, hogy a készülék már simán használatba vehető, a kijelző felfelé suhintással láthatóvá válik, anélkül, hogy megvárnánk a lakat nyílását. Érdemes próbát tenni vele.
Időnként nem kezeli jól a változást
Egy kalap, vagy sapka, egy megváltoztatott frizura, leborotvált szakáll, vagy bármilyen módon megváltoztatott külső megakaszthatja a Face ID-t. Ilyenkor az eszköz jelkódot kér. Ez viszont nem olyan rossz dolog.
Ilyenkor ugyanis a mesterséges intelligencia (AI) tanul az esetből, és a megváltozott külsőt is opcióba teszi a már mentett képen, ha sikeresen megadjuk a jelkódot. Minden egyes alkalommal, amikor ez megtörténik, okosabb és okosabb lesz. Akik esetleg már régebb, vagy akár a megjelenés óta használják bizonyára észrevették, hogy míg a készülék használatának az elején idegesítően gyakran felsült az arcazonosító, addig ez hónapokkal később már alig-alig fordul elő.
Ha azonban van, ahogy rendszeresen nem ismer fel, akkor hozzá lehet adni alternatív megjelenést is.
Beállítások → Face ID és jelkód → jelkód megadása → Alternatív külalak beállítása
Nem szereti a napszemüveget
A Face ID egyik jellegzetessége, hogy addig nem old fel, amíg nem érzékeli, hogy a tulajdonos a készülékre néz. (Elkerülendő, hogy illetéktelen kezek pl. alvás közben feloldják a telefont.) A napszemüveg miatt azonban a készülék nem mindig képes a tekintetet azonosítani. Amikor a True Depth kamera nem érzékeli a szemeket, akkor a telefon nem fog feloldani emiatt.
Ez a biztonsági funkció azonban kikapcsolható, így viszont a telefon akkor is feloldható lesz az arcunkkal, amikor alszunk.
Beállítások → Face ID és jelkód → jelkód megadása → Figyelem szükséges a Face ID-hoz (kikapcsolás)
Az asztalon nem működik
A legnagyobb cikinek a Face ID működésében mégis sokan azt tartják, hogy nem old fel, ha le van téve az asztalra. Muszáj felemelni ahhoz, hogy jelkód nélkül is használható legyen a telefon, minden kitartó és egyébként kívülről igen bután mutató, telefon fölé hajlongás ellenére.
Azoknál, akik egész nap íróasztal mellett ülnek, talán egy kicsit bosszantó ez, de például egy jó kis asztali tartóval, vagy akár egy függőleges támasztást biztosító vezeték nélküli töltővel könnyedén kiküszöbölhető ez is.
iSzerelés
Az iSzerelésnél készletről kaphatók új és használt Apple készülékek garanciával. Úgy gondolod, ideje hogy a legújabb iPhone készülékre válts? Gyere hozzánk, segítünk az adataid átköltöztetésében, sőt a Face ID beállításában is.