A kartonlap, a gyűrött aksi és a hiányzó csavarok: avagy az iPhone szerelése házilag cseppet sem kifizetődő.
Van egy sztorim az egyik haver apukájáról. Volt egy régi Pannóniája, amit még fiatal korában sokat használt, aztán a járgány bedöglött, és ő sem lett fiatalabb. A lényeg, hogy pár év múlva kitalálta, megjavítja a motort, de persze házilag. Ügyes, dolgos ember lévén, aki az otthoni javításokban mindig remekelt, jó műszaki érzékkel megáldva azt gondolta, hogy neki ez menni fog. Rövidre fogva, nem ment. A próbálkozás nyomán egyre apróbb alkatrészekre szedte szét, amik precízen felcímkézett zacsikba kerültek, amíg már csak a motortest maradt. Lett belőle újra járgány? Soha az életben.
A mai szerviz-sztorik kicsit szerviz-tippek is lesz egyben. A legfőbb tanulságot pedig lelövöm előre: ha nem akarjátok, hogy az iPhone készüléketek zacsikban végezze, akkor ne álljatok neki otthon. Számtalan okot tudok felsorolni, hogy miért ne. Az emberek hajlamosak azt gondolni, ha van műszaki érzékük, vagy akár valamiféle szereléssel foglalkoznak, ez a szakmájuk, műszerészek, hogy ez menni fog. A helyzet azonban az, hogy a siker még videók és leírások alapos tanulmányozása után is, nagyon csekély százalékban következik be.
Amikor valaki bejön hozzánk a szervizbe, és azt látja, hogy az akkucsere, vagy a kijelzőcsere akár a szeme láttára fél órán belül lezajlik, azt gondolhatja, azért, mert egyszerű. Annyiban igaza lesz, hogy a szerelőknek, akik hosszú évek óta ezt csinálják, rutinfeladat. Abban viszont már nem lesz igazuk, hogy ezt alapos megfigyelés után bármikor utánuk is tudja csinálni.
Azon túl, hogy minden szakmának megvannak a maga trükkjei és fogásai, amik ezeknél a kicsi, de bonyolult eszközöknél kiemelten igazak, nem babra megy a játék. Gondolom, senkinek sem kell magyarázni mennyibe kerül az iPhone, de akár a bonyolultabb javítási munkálatai is. Nos, akár egy hozzá nem értő mozdulat, egy ellenőrizetlen forrásból származó, hibás alkatrész és igen nehezen visszafordítható károkat okozhat rajtuk.
A képeken látható készülék csak egy a rossz példára. Sajnos nem ritka baleset, hogy olyan almás telefonokat kell rendbe hoznunk, ami egy rutin csere lett volna, de sokkal nagyobb bajok keletkeztek a „házi szervizelés” következtében.
Itt például azt láthatjátok, hogy egy sima kijelző cserére érkezett készülékben találtunk egy kartonlapot, a csavarok fele hiányzott, az alaplapról már a felnyitáskor lehullott egy alkatrész és az akku összegyűrődött a „szakszerű” visszahelyezés (NEM) következtében. Nem működött? Nem hát.
Talán írhatnám, hogy szeretjük a kihívásokat, és a szerencsés esetekben helyre tudjuk hozni, amit a dilettánsok szó szerint elbarmolnak a készülékeken, de azért akad olyan is, hogy sikerül taccsra tenniük őket. Szerintetek érdemes kockáztatni?
Házilag iPhone-t szerelni soha nem kifizetődő, de a biztonság kedvéért összefoglalom:
Ne szerelj otthon iPhone-t, mert
- trükkös még a felnyitása is – gyakorlat kell hozzá
- minden csavarnak külön helye van (nem négy van benne, mint a gyerek játékán)
- megfelelő szerszámok kellenek hozzá
- megfelelő minőségű és tartósságú alkatrészek kellenek bele
- nem csak szétszedni, de össze is kell tudni rakni
- minden alkatrésznek fix helye van, máshova nem tehető
- bekapcsolás után sem árt, ha még működik
Tulajdonképpen senkinek sem jó, ha elrontod. Neked nem, mert a netről rendelt alkatrész költsége is kárba vész, az előtte akár még működő telefonod használhatatlan lesz, és még pluszban fizethetsz is a szerviznek, akik rendbehozzák majd. A rutinműveletek költsége számottevően alacsonyabb és rövidebb időt vesz igénybe, mint amikor egy szerelő napokig bütykölheti az elrontott eszközöd. Plusz a szervizben sem fognak igazán repesni, hiszen annak kevesen örülnek, ha a másik plusz munkát okoz nekik az ügyetlenségével.
Még rövidebben: NE! Kérlek, ne!