iPhone akkumulátor: az igazság
Az iPhone akkumulátor egy sokkal „bonyolultabb” dolog annál, amilyennek a legtöbben gondolják. Egyrészt az elhasználódása törvényszerű és elkerülhetetlen, másrészt viszont igenis akad, amivel késleltethetjük ezt a folyamatot.
A 2017 végén kipattant óriási akku-botrány miatt az Apple egy komplett akku-figyelő rendszert épített az iOS-be. Ez segíti a felhasználót, hogy adatokat kapjon az akkumulátora állapotáról, arról, hogy mely alkalmazások veszik a legjobban igénybe, és mikor érdemes cseréltetni.
Ám, ahogy az almások korábban is ügyeskedtek (telefonlassítások ugyebár) most is van azért egy apróbb „érdekesség” a rendszerbe építve. Mégpedig az, hogy az Apple még mindig többet tud az egyének akkumulátorainak állapotáról, mint maguk az érintettek, vagyis a felhasználók.
Mert míg a felhasználó ismerheti a fent is említett, a használattal összefüggő jelentős tulajdonságokat, és pl. az aksi maximális kapacitását százalékosan, addig az Apple szépen, csendben, még pontosabb adatokat tud lehívni a hardver állapotáról.
Melyek ezek az „Akku állapotánál” részletesebb és pontosabb adatok?
Például a BatteryCycleCount (vagyis AkkuCiklusSzámláló) számláló egész pontosan jegyzi, hogy a készülék hány töltési cikluson esett át, amióta beüzemelték. Az Apple ugye azt ígéri, hogy 500 töltési ciklusig az iPhone megőrzi az akkukapacitás 80%-át, vagyis számukra igen hasznos adat számszerűen tudni, hogy ez valóban így működik-e.
Egy másik mérőszám a Maximum FCC, amit mAH-ban regisztrálnak, és az aksi maximális kapacitására vonatkozik új állapotban. Vagyis az iPhone jegyzi ezt. Miért lehet ez érdekes? Az ugyanis egy dolog, hogy egy irányszámot rányomnak az aksikra, de a valós kapacitás ettől akár eltérhet, márpedig ez az adott akkura vonatkozó pontos számot jelzi. Ez egyébként néhány százalékkal több szokott lenni az akkumulátoron jelzettnél, már csak azért is, hogy az akku később kezdjen érzékelhetően veszíteni a kapacitásából.
A logokból szintén kiolvasható a NominalChargeCapacity (vagyis NévlegesTöltésiKapacitás), amely szintén mAH-ban megadja az iPhone akkumulátorának jelenlegi kapacitását. Ebből az értékből tehát leolvasható az aktuális töltési kapacitás.
A kérdés, hogy a felhasználó számára értékesek-e ezek az adatok? Nos, nem igazán. Mert bár az Apple maga is javaslatokat ad az iPhone akkumulátor elhasználódásának késleltetésére, de a valóság az, hogy azt igazán csak azzal lehet, ha a készülék keveset van használatban.
Az iPhone akkumulátor körülbelül egy százalékot veszít 25 töltési ciklusonként a kapacitásából, amivel nagyon nincs mit kezdeni.
Egyébként mindez nem jelenti, hogy ezek az adatok nem hozzáférhetők a felhasználónak, ám sokkal bonyolultabban elérhetők, mint a csili-vili grafikonok a Beállítások – Akkumulátor menüpontban, ezek csak logokból olvashatók ki. Vagyis ezek is elérhetők mélyen eltemetve a szoftver mélyén, egyéb más adatok társaságában, amin a Kíváncsi Fáncsiknak bizony át kell rágniuk magukat, ha meg akarják tudni ezeket…
A korrektség jegyében pedig azt is muszáj hozzátenni mindezekhez, hogy az Apple elvileg csak akkor gyűjti be ezeket az adatokat, ha a felhasználó engedélyezte ezt részükre.
Az iPhone-od már odaért, hogy szükséges az akkumulátor csere? Semmi gond! Az iSzerelésnél rövid határidővel (akár meg is várhatod) kicseréljük iPhone-od akkumulátorát. Több mint 10 éves szervizünkben nagy tapasztalattal, szakértelemmel nyúlunk a készülékedhez, és munkákra garanciát vállalunk. 1193 Budapest, Üllői út 264. Nyitva hétköznap 10-18, szombaton 9-13 óráig.
Forrás: ZDNet