Az iPhone kijelzőcsere a legdrágább javítási művelet
iPhone kijelzőcsere, de minek? Sokáig úgy ez a jelszó élt a tulajdonosok fejében, éppen ezért igen sokan mászkáltak pókhálós, törött kijelzőkkel. Szerencsére mostanra ez a szemlélet változni látszik, a legtöbben, ha megtörténik a baj, sóhajtanak egyet, és hozzák a telefonjukat a szervizbe.
Miért lehet szükség egy kijelzőcserére?
A legfőbb ok, nyugodtan mondhatjuk, az esetek 93−95 százalékában egyszerűen fizikai behatás éri az iPhone készüléket, és sérül, betörik. A maradik 5−7 százalék a kijelzőhiba, ami többféle módon jelentkezhet. Például a kijelző nekiállhat villogni, vibrálni, foltok jelenhetnek meg rajta, pixelhiba, vagy csík esetleg semmi sem jelenik meg rajta egyáltalán.
Amikor sérülés éri a kijelzőt, akkor több okból sem érdemes halogatni a javíttatást. Egyrészt a sérült kijelző további sérülések és fizikai károk melegágya. Ez amolyan már „rés van a pajzson” dolog. Innentől egy esetleges újabb fizikai sérülés már nem csak a kijelzőt érintheti, hanem a belső alkatrészeket, könnyebben érkezik a beázás is. A másik része a dolognak, hogy a felhasználó is könnyebben sérülhet, hiszen általában apró üvegdarabkák fordulnak ki a már sérült alkatrészből, amik iszonyúan vágnak, ha nagyon aprók olyanok, mint a szálkák. Szóval, nem érdemes húzni a javíttatást, hacsak nem muszáj.
Miért drága az iPhone kijelzőcsere?
Erre lehetne most ilyen közhelyeket puffogtatni, hogy minden drága, a készülék is drága. De nagyon őszintén a kijelző a legdrágább alkatrész. Ennek az iPhone esetében egyik oka, hogy a kijelzőmodul egybeépített alkatrész. Nem lehet csak az üveget, vagy csak a panelt cserélni. A másik gond, hogy immár a készülékekben a gyártó OLED technológiát használ a valamivel megfizethetőbb LCD helyett.
Az OLED gyönyörű képet, és csodás színeket varázsol elénk, de mint technológia kifejezetten drága. Ezért a lényeg, hogy egyszerűen drága az alkatrész, és erre jön még rá a javítás munkadíja.
Hogyan zajlik a kijelzőcsere?
A művelet elvégzéséhez a készüléket mindenképpen ki kell nyitni, hiszen le kell szerelni, el kell távolítani a megsérült, elromlott alkatrészt, és helyére kerül majd az új.
Az iSzerelésnél ezt a műveletet lényegében végig is lehet nézni. A kolléga körbemelegíti a kijelzőt, egy hegyes célszerszámmal körbevágja, így már kinyitható. Körültekintően eltávolítja a kijelzőhöz rögzített alkatrészeket, majd már ki tudja venni. Ezt követően az új kijelzővel ennek a fordítottja történik. Beleteszi, csatlakoztatja az új, cserealkatrészt, ellenőrzi egy előzetes teszttel, hogy megfelelően végezte-e el a műveletet, majd szakszerűen visszazárja az iPhone-t.
Mindez gyakorlott kezekben nagyjából 20 percet vesz igénybe, ezért akár a helyszínen is megvárható javításról van szó.
A javítás hogyan hat az Apple garanciára, és van-e jótállás az új kijelzőre?
Azt érdemes előre leszögezni, hogy a telefon fizikai sérülése esetén, hacsak nincs a gyártónál kiterjesztett, külön vásárolt, extra garancia, akkor a hivatalos Apple jótállásnak magával a töréssel vége.
Ez egy olyan meghibásodás, ami a felhasználó hibájából következik be, így nem várható el, hogy a gyári garancia kiterjedjen rá. Gondoljunk csak bele, ha egy autót vásárolunk, és összetörjük utána, azt sem javítják majd meg garanciában.
Ugyanakkor, ha kijelzőhiba áll fenn, és a gyári garancia még érvényes a készüléken, akkor mindenképpen érdemes a garanciális szervizhez fordulni.
Amikor egy készüléket nem garanciális szerviz kinyit, az is „garanciavesztő”, de a törött eszköz esetén ennek már nincs jelentősége.
Az iSzerelés szervizében az elvégzett munkára és alkatrészre 6 hónap jótállást vállalunk, ami nem vonatkozik egy újabb törésre, mert arra, ahogy az Apple sem vállal garanciát (felhasználó hibájából bekövetkezett), úgy egyetlen szerviz sem. Korábbi példánkkal élve, ha megjavított autónkat újra összetörjük, a szerelő nem csinálja majd meg garanciában újra.
Vízálló marad-e az iPhone?
Érdemes tisztázni, hogy az iPhone készülékek vízállóságára a gyártó jótállása sem terjed ki, csak az apróbetűs részt igen kevesen olvassák el. Így mi a javítás után azt tudjuk mondani, hogy a készülék a továbbiakban (is) cseppálló lesz, de vízálló nem, vízbe meríteni nem lehet.