Éljen az iPhone-akku minél tovább!
Az iPhone-akku nem örökéletű, ez talán nem újdonság. Az Apple újratölthető lítiumion-akkumulátorokat használ a készülékeiben. Ennek több oka is van. A többi teleptechnológiával szemben a lítiumion-telepek nagy előnye, hogy gyorsan tölthetők, könnyűek, viszonylag hosszabb az üzemidejük, és talán az élettartamuk is.
Az viszont egyértelmű, hogy a „hosszabb élettartam” sem jelenti azt, hogy örökkön örökké. Az akkumulátorok élettartamát töltési ciklusokban szokás meghatározni. Az Apple ezt az iPhone-ok esetében jelenleg 1 000 töltési ciklusban határozza meg, de korábban ez a szám csak 500 volt. Egy töltési ciklus a telep teljes (100%-os) kapacitásának a felhasználását, kevésbé szépen kifejezve 100%-ról a 0%-ra való „lemerülését” jelenti.
Mivel a legtöbb esetben a felhasználók nem teljes lemerülést követően töltik fel készüléküket 100%-ra, majd újra merítik le nullára, így egy töltési ciklus természetesen nem egy alkalmat jelöl, hanem eltarthat akár két napig is. Maga az 1 000 töltési ciklus általában 2 és fél, nagyjából 3 év intervallumig szokott tartani. Utána általában már szükség van az iPhone-akku cseréjére.
Mit tehetsz?
Viszont van mód arra, hogy kis körültekintéssel kimaxold az iPhone-akkuját, és kihúzd az akkumulátorcserét, amennyire csak lehetséges. Hozd ki a lehető legtöbbet az akkumulátorodból!
Frissíts!
Akadnak, akik notóriusan kerülik a legfrissebb szoftververziókat, és kivárásos alapon töltik csak le ezeket. Na, ez például nem egy akku-barát szemlélet.
Tény, előfordult, hogy a frissítés valamiért gyorsabban merítette az akkumulátort, de alapvetően a fő csapásvonal mégis az, hogy amint lehet, frissítsd a szoftvert. A frissítések ugyanis az Apple saját bevallása szerint is „gyakran tartalmaznak továbbfejlesztett energiatakarékossági technológiákat”.
Vigyázz a hőmérséklettel
Az iPhone-nál (és minden Apple készüléknél) a gyártó megadja azt az optimális hőmérséklet tartományt, ami a használat szempontjából a legkedvezőbb a készüléknek, és persze az akkujának is. A legtökéletesebb üzemi hőmérséklet az akkumulátor szempontjából 16 és 22 °C között van. Bár ez az év nagy részében nehezen garantálható, ami igazán fontos az az, hogy ne tedd ki szélsőséges hőmérsékletnek a készüléked.
Hogyha szeretnéd az akkumulátorod élettartamát a lehető legtovább kihúzni, akkor a középértékhez közelítő környezeti hőmérsékleten használd, de ne tedd ki sem 35 °C-nál magasabb, sem 0 °C-nál alacsonyabb hőmérsékletnek. A túl magas hőmérséklet pl. kifejezetten és tartósan károsíthatja az akkumulátor kapacitását. Míg túl hideg környezetben lecsökkenhet az üzemidő, igaz, csak átmenetileg.
Természetesen a környezeti hőmérséklet nyáron és télen is kevéssé kedvez ennek a kitételnek, de azt azért megteheted, hogy kánikulában a buszra várakozva a tűző napon nem nyomogatod. Illetve télen, ha nem muszáj, a nagy fagyok idején inkább a zsebedben tartod, amíg nem érsz valami melegebb helyre.
Szintén érdemes arra figyelni, hogy lehetőleg ne csatlakoztasd töltőre a tokban tartott iPhone-od. A túlhevülés elkerülése érdekében töltés előtt, a töltés idejére távolítsd el a tokot a készülékedről.
Alacsony töltöttségű mód
Amikor a készüléked erősen lemerülőben van, akkor figyelmeztetés jelenik meg a képernyőn. Ilyenkor mindenképpen használd az energiatakarékos működést támogató „Alacsony töltöttségű módot”. Ezzel a szoftver energia-takarékos módba kapcsolja a rendszert, optimalizálja a teljesítményt és a „luxus” funkciókat felfüggeszti. Viszont fontos, hogy így is „indíthatsz és fogadhatsz hívásokat, levelezhetsz, küldhetsz üzenetet és internetezhetsz”. Mikor pedig feltöltöd a készüléked, ez a funkció automatikusan kikapcsol.
Szükség esetén a Beállítások → Akkumulátor menüpontban aktiválhatod.
Figyelj az akkumulátorhasználati adatokra!
Az Akkumulátorhasználati adatokból megtudhatod, hogy az appok milyen arányban használják az iPhone aksiját. Az adatok elérhetők a Beállítások → Akkumulátor menüpontból.
Például sokat spórolhatsz az üzemidőn, ha azoknál az alkalmazásoknál kikapcsolod a helymeghatározást, ahol nem feltétlenül indokolt. Illetve nem terheled a készülék üzemidejét felesleges Push értesítésekkel sem, amelyek folyton felélesztik a kijelzőt.
Az iSzerelésben Apple készülékek garancián túli javítását végezzük, köztük például iPhone akkumulátorcserét is. Hogyha úgy gondolod, hogy az iPhone-od akkuját végül csak utolérte a „vég”, hozd el hozzánk bátran készüléked, és akár a helyszínen megvárhatod, amíg kicseréljük. Árainkról tájékozódj a weboldalunkon, vagy üzenetben is érdeklődhetsz.