Sokan talán nem is gondolnak arra, hogy mennyi veszély leselkedik elektronikus eszközeinkre nyáron. Az iPhone sem kivétel.
Igazából az alábbiak nagy része áll a többi hordozható eszközre is, de mégis az iPhone jön velünk egész nap, így a legtöbb veszély is rá leselkedik. A globális felmelegedés egyre melegebb nyári hőmérsékletet hoz magával, de egy nyaralás során déli országokban még nagyobb hőségeket is átélhetünk kedvenc eszközeink társaságában. A helyzet pedig az, hogy mindaz, amit a nyár jelent, a magas környezeti hőmérséklet, a nedves, párás közeg, a homok, vagy fokozott por, azaz extrém környezeti hatások, mind negatívan hatnak a hordozható eszközökre.
Az iPhone sem szereti a meleget
Talán meglepő adat lehet egyesek számára, de a mobileszközök sokkal rosszabbul viselik a forróságot nálunk. Az iOS-készülékek ideális használati hőmérséklete, amit az Apple ajánl, az 0 és 35 ºC közötti környezet. A hivatalos ajánlás így hangzik:
„Túl hideg vagy túl meleg környezetben előfordulhat, hogy a készülék saját működésének módosításával szabályozza a hőmérsékletét. Ha a működési tartományon kívüli, nagyon hideg környezetben használja az iOS-készüléket, akkor az akkumulátor üzemideje átmenetileg csökkenhet, és a készülék kikapcsolódhat. Amikor ismét melegebb környezetben kezdi el használni a készüléket, normalizálódik az akkumulátor-üzemidő. Az iOS-készülék nagyon meleg környezetben való rendszeres használata következtében véglegesen lerövidülhet az akkumulátor üzemideje.”
Az almás telefonok (és iPadek) optimális TÁROLÁSI – vagyis nem használati! – hőmérsékletét pedig –20 és 45 °C között állapítja meg a gyártó.
Mit tegyél, és mit ne a kánikulában?
Mindebből az következik, hogy az iPhone sem szereti kánikulát, és az akku élettartamának sem tesz túl jót. Persze az időjárással túl sokat nem tudunk kezdeni, de bizonyos dolgokra azért odafigyelhetsz.
Az egyik az, hogy a hordozható eszközöket se hagyd a napon parkoló autóban, még a csomagtartóban sem, nemhogy az ülésen.
Ne hagyd a strandon a tűző napon, sőt lehetőleg napozás közben ne nézz YouTube videókat, folytass hosszan telefonbeszélgetéseket, illetve ne játssz. A strandon, a hőségben az iPhone, az iPad és a MacBook használatánál szorítkozz a legszükségesebbre, azt is inkább árnyékban. Az unalom elűzésére pedig válassz más, kijelzőmentes elfoglaltságot. Legalábbis, ha azt szeretnéd, hogy az eszközeid sokáig jók legyenek, és minél később jöjjön el az akkumulátorcserék ideje.
Mégis mi baj történhet?
Egy iPhone, amikor túlmelegszik, automatikusan önszabályoz. Ha a készülék belső hőmérséklete adott határérték fölé emelkedik, akkor egy a túlmelegedésre figyelmeztető üzenet jelenik meg a kijelzőn. Vészhívás elvileg – az Apple állítása szerint legalábbis – ilyenkor is kezdeményezhető róla, de ha az igény erre nem áll fenn, akkor erősen ajánlott ilyenkor a túlhevült eszközt kikapcsolni, és lehetőleg valami olyan helyre vinni, ahol lehűlhet.
Nem, a hűtőbe betenni kifejezetten ellenjavallot. Ne tedd! Ott ugyan lehűlhetne a logika szerint, de egyrészt az túl nagy hőmérsékletváltozás, másrészt a párás közeg egy külön sztori. Egy légkondícionált helység, ami
Jó hír viszont, hogy a túlhevült készülékek a legtöbb esetben viszonylag könnyedén és maradandó kár nélkül lehűlnek, ám az extrém hőmérsékletnek tartósan kitett telefonokban (egyéb eszközökben) maradandó károk is keletkezhetnek.
Velem nem történhet meg
Néha a klasszikus válaszreakció minderre a vállrándítás és közöny. „Hányszor használtam már, aztán semmi baja sem lett!” – halljuk az olvasót, ami persze mindenkinek a szíve joga, és az is igaz, hogy szervizként nekünk is az lenne az érdekünk, hogy ne tartsd be ezeket. Persze mi nem ilyenek vagyunk, Ám mégis úgy gondoltuk, jobb, ha tudsz róluk, a többi már rajtad áll. Egy biztos, mi az iSzerelésnél szeretettel várunk Apple garancián túli készülékproblémáiddal, legyen szó akku cseréről, alaplapi javításokról, vagy bármilyen hibáról, karbantartásról.
Más a gond? Beázott az iPhone-od? Itt a segítség, mielőtt szervizbe viszed.