Van néhány dolog, amit érdemes tudni a beázott iPhone-ról, és amit nagyon sokan rosszul gondolnak. A folyadékbaleset nem is olyan kis gond.
A nyár az az időszak, amikor szinte minden nap találkozunk beázott készülékekkel. Viszont a folyadékbaleset nem kizárólag strandhoz kötött mutatvány. Igen gyakori, hogy az ügyfelek kólával áztatják meg, kimossák, vagy toalettbe ejtik iPhone-jukat, de érkezett már hozzánk festékbe ejtett készülék is. Úgy gondoltuk, érdemes lenne tisztázni néhány dolgot eleve a beázott iPhone-ról, illetve a szervizelésükről is.
„A vízálló iPhone nem ázhat be, akár víz alatt is fotózhatok vele”
Ez az első nagy tévedés. Mikor először megjelent az IP67-es szabványnak megfelelő iPhone a felhasználók a fórumokon egymásnak estek, mert jött a cseppálló-vízálló vita. A szabványra hivatkoztak:
„IP67: teljes mértékben védett por ellen ÉS vízbe merülés ellen védett korlátozott ideig”
A felhasználók kardoskodtak. Ez már azt jelenti, hogy vízálló, míg az Apple maga a weboldalon cseppállónak nevezte a készüléket. Az Apple saját leírása is így hangzott:
„Az iPhone 7, 7 Plus, 8 Plus és X készülék porálló, cseppálló és vízlepergető. A vizsgálatokat ellenőrzött laboratóriumi körülmények között végezték. A készülék az IEC 60529-es szabvány szerint IP67-es besorolású. A porállóság, a cseppállóság és a vízlepergetés nem állandó jellemzők. A készülék ellenálló képessége a természetes elhasználódás eredményeként csökkenhet. Az iPhone-t nedves állapotban tilos tölteni. A használati útmutató írja le, hogyan kell megtisztítani és megszárítani a készüléket. A folyadékok okozta károkra a jótállás nem érvényes.”
Update (2020):
A legújabb készülékek már IP68-as besorolást kaptak, ami – bár eltérő ideig -, de elvileg már korlátozott ideig vízállóságot biztosít. Ám az Apple még mindig azzal a kitétellel zár, hogy a folyadékok okozta károkra a jótállás nem érvény, mivel a „természetes elhasználódás” közben (értsd. pl. ütődések) a vízzel szembeni ellenállás csökkenhet.
„Az iPhone 11, iPhone 11 Pro és iPhone 11 Pro Max készülékek por-, csepp- és vízállók. A vizsgálatokat ellenőrzött laboratóriumi körülmények között végezték. Az iPhone 11 Pro és az iPhone 11 Pro Max az IEC 60529 szabvány szerint IP68-as besorolású (legfeljebb 4 méteres mélységig és legfeljebb 30 percig meríthető vízbe). Az iPhone 11 az IEC 60529 szabvány szerint IP68-as besorolású (legfeljebb 2 méteres mélységig és legfeljebb 30 percig meríthető vízbe). A por-, csepp- és vízállóság mértéke nem állandó jellemző. A készülékek ellenálló képessége a természetes elhasználódás eredményeként csökkenhet. Az iPhone-t nedves állapotban tilos tölteni. A használati útmutató írja le, hogyan kell megtisztítani és megszárítani a készüléket. A folyadékok okozta károkra a jótállás nem érvényes.”
A vízállóságot az Apple elsősorban azért fejleszti, hogy a balesetek következtében vízbe merült készülékek ne károsodjanak. Ez azt jelenti, hogy továbbra sem ajánljuk víz alatti fotózásra, búvárkodásra, és egyáltalán víz alatti tartós használatra a készülékeket. Még az újabbakat sem, a régieket pedig pláne nem. Javasoljuk a felhasználóknak ezt alaposan megjegyezni. Lehet, hogy úgy tűnik, hogy túlél a készülék egy strandolást, medencében vagy vízben fotózgatást, videózást, de közel sem biztos, hogy a történetnek ott lesz vége. Miért? Lásd második pont!
„Ha működőképes marad, minden rendben”
„Beesett a vízbe, juj, most mi lesz? Nézzük! Működik? Ú, de jó, ez még nem is „vízálló”, mekkora mázli.” – gondolják a felhasználók.
Bocs, hogy el kell játszanunk az elefántot a porcelán boltban, de a mázli sajnos nem itt kezdődik. Attól, hogy például egy iPhone 6 működőképes marad miután megúsztatta valaki a vécécsészében, még közel sem biztos, hogy 2 hét elteltével nem dobja be a készülék a törölközőt, pont emiatt a kaland miatt.
Azt gondolhatnátok, hogy ha működik, akkor oké, de ha a folyadék bekerült a készülék belsejébe, akkor az ott is marad. Csak víz esetében, a nyomában járó elektrokémiai korrózió szépen felzabálhatja az alkatrészeket, arról ne is beszéljünk, amikor ráadásul tengervízről, vegyületről, vagy valami ragacsos italról volt szót.
Nem viccelünk, mindenki jobban jár, ha kitisztíttatja a telefonját, mint ha később jönnek a hibajelenségek és az alkatrészek, amiket cserélni kell, vagy akár az alaplapi javítások…
Vagyis, akinek még csak nem is vízálló a készüléke, az azonnal kapcsolja ki. Ez ugyanis az egyetlen, amivel valamilyen szinten „áramtalaníthatja” (persze nem, mert ahhoz az akkut kell kivenni), de tényleg a legtöbb, amit egy felhasználó megtehet. Utána pedig usgyi az iSzerelésbe, vagy egy telefonszervizbe. Az időtényező itt nagyon is számít, és telefon-életeket menthet.
„A napon majd kiszárad”
Beázott, gond is van vele, a felhasználó tudta, hogy ki kell kapcsolni… A Google jó barátja, ezért az „okos” otthoni kiszárítás módszereit kutatja, talál is sok „okos” tanácsot, kezdve a radiátorral és a napra kitenni száradni című ajánlásokkal.
A készülék optimális üzemi hőmérsékletét az Apple 0 és 35 °C közötti környezetben állapította meg. Az almás telefonok (és iPadek) optimális tárolási hőmérséklete pedig –20 és 45 °C között van. A meleg nyári napon valószínűleg nem kell részleteznünk, hogy a 45 °C egy üveglappal ellátott fém készüléknél igen gyorsan elérkezik. Vagyis a felhasználó a kis bajból akár sokkal nagyobbat is kerekíthet.
A radiátornál sem különb a helyzet, a mikró vagy a sütő pedig akkora állatság lenne, hogy nem is feltételezzük, hogy van, aki meglépi.
„Rizsbe kell tenni, az kiszárítja”
Ezt is kidobja a Google, de egy telefon nem főzési alapanyag, így ne is próbálkozzunk a konyhai alapanyagokkal a javításánál! Azt hiszik sokan, hogy a szervizesek rizs ellenessége abból fakad, hogy „elveszi a kenyerüket”. Nem, a rizs inkább több munkát ad, tehát ez alapon a szervizesek, akár szerethetnék is ezt a megoldást…
Tisztázzuk! A száraz rizst főzés előtt le szokták öblíteni. Miért? Mert van rajta egy por állagú keményítőréteg, amit ilyen módon mosnak le róla… Amikor valaki száraz rizsbe teszi a már eleve belül esetleg vizes készülékét és még a rizs porállagú keményítő rétege is belemegy, azt lesz csak igazán jó móka kitisztítattni. Nem, egyáltalán nem jó móka.
„Ha újra be tudom kapcsolni, akkor nem is kell szervizbe vinnem”
Lásd a 2. pontban! Lehet, hogy újra üzemképes lesz a készülék, de a kérdés csak az, hogy meddig. Jobb félni, mint megijedni. Persze nekünk is jobb, ha több munkánk van, de azért a felhasználó pénztárcájának sem mindegy, hogy pl. egy ultrahangos tisztításért fizet, amivel esetleg megelőzheti a bajt, mint ha sorra cseréltetheti az alkatrészeket a telefonon.
„Mindegy, milyen folyadék, a beázás, az beázás”
Ez sincs egészen így. A víz is tud olyan károkat csinálni, ami akár a készülék végét is jelentheti. Viszont, a sós víz, a különféle vegyszerek, a ragadós üdítők azok tudnak csak igazán pusztítóan viselkedni. Vannak olyan anyagok, amelyek, ha a készülék belsejébe jutnak, akár fel sem kell nyitnunk a telefont, hogy tudjuk, az a készülék bizony kilehelte a lelkét.
„Kész a telefonom, fizettem érte, most már jónak kell lennie”
Végül jön a feketeleves. Sajnos nincs így. A felhasználók 95%-a már csak akkor hozza a vízkáros telefonját, ha baj van, mert már rendellenességet, vagy hibát tapasztalt. Nagyon ritka, aki azért jön, hogy megelőzze a bajt, és biztosan, szakszerűen ki legyen szárítva a készüléke.
Nem véletlen, hogy az Apple sem vállal garanciát a beázásra. Ezt a kitételt mindenki figyelmébe ajánljuk, melyet az ÖSSZES (legrégebbi és legújabb) készüléknél aktuálisan igaz: „A folyadékok okozta károkra a jótállás nem érvényes.” A beázásra senki sem vállal garanciát, mert vannak beláthatatlan folyamatok és a víz, folyadékok okozta, de csak később megjelenő hibák. Fontos ezt is szem előtt tartani! Ezért is javasoljuk, hogy amikor megtörténik a baj, forduljatok mielőbb szakszerű segítségért. Jelszó: a rizs maradjon a kamrában!
iSzerelés – 1193 Budapest, Üllői út 264. Nyitva: H-P 10:00-18:00, SZ 10:00-13:00