LifeHack, avagy hogyan NEM jó ötlet a MacBook javítás
Amikor MacBook javítás kerül terítékre, akkor jobb, ha köretnek nem rizst rendeltek. Bár ezt már egy párszor leírtuk, elmondtuk és füstjelek formájában is kiküldtük az éterbe, de azért még mindig nem jutott el mindenhova.
Visszagondolva a nem is olyan távoli karanténra, beugrik a homeoffice. Akik már az irodában ülnek megint, talán vissza is sírják. Bár megvannak a maga előnyei, azért akadnak hátulütői is az otthoni munkavégzésnek…
Ügyfelünknek sikerült megtapasztalni a kettőt egyben. Mert odáig móka és kacagás az élet, amíg az ember kiülhet a kertbe dolgozni a MacBookján. Csicseregnek a madarak, finom kis szellő fújdogál, a nap kellemesen süt, az ujjak csak úgy szárnyalnak a billentyűzeten. Aztán érkezeik egy telefonhívás, vagy becsenget a futár. A MacBook kint marad a kertben az asztalon. Főhősünk figyelme elkalandozik az egyéb teendők közben, az eszközt biztonságban tudja, ottfelejti. Aztán már csak a szakadó eső monoton kopogása juttatja eszébe újra a munkát… Ja, és a kint hagyott MacBookot, amiből önteni lehet a vizet.
Leleplezés következik: a MacBook nem dézsa. Víztárolásra alkalmatlan.
Persze ilyenkor jön a sokk, a pánik, majd azok számára, akik nem ismerik az iSzerelés szervizt, jön a mindent tudó Google. Hogyan lehet kiszárítani a MacBookot? Jönnek a találatok „gyakorikerdesek.hu”, meg a Reddit. Fórumok, cikkek, okos hozzászólások. A pórul járt MacBook tulajdonos pedig nekilát, hogy a teljes internet armadával, a magyar virtus szerint nekiálljon házilag MacBookot szárítani. Elő a hajszárítóval, a töltővel és a rizzsel!
Álljunk csak meg! Vegyük ezt végig előbb.
MacBook javítás házilag: Lehet-e MacBookot hajszárítóval szárítani?
Az eszköz neve hajszárító és ez nem véletlen. Hogyha MacBook szárításra lenne alkalmas, feltehetően MacBookszárítónak hívnák. Nem. Nem alkalmas kiszárítani semmilyen elektronikus eszközt, hiába ajánlják az interneten, hiába sikerült Pisti nagybátyja szomszédjának megszárítani vele a fél világot IS. Ide fújja a vizet, oda fújja és tuti, hogy marad benne. Nem jó. Ne csináljátok!
MacBook javítás házilag: Lehet-e csatlakoztatni a MacBookot, hogy kiszáradjon?
Nem. A MacBookot, ha vízbaleset (kóla-, kávébaleset vagy bármilyen folyadékbaleset) éri, a legelső, amit tenni kell, ha még egyáltalán működik, hogy kikapcsoljuk, és haladéktalanul áramtalanítjuk, amennyire lehet. A tökéletes áramtalanítás az lenne ugyebár, ha az akku kikerülne belőle. (Mivel azonban ez egy fokkal bonyolultabb annál, hogy fogom és kikapom, erre nem biztatunk senkit.)
Laikusként az áramtalanítás legegyszerűbb és leggyorsabb módja, hogy azonnal levesszük a töltőről, és semmiképpen nem helyezzük rá vissza, amíg a víz (folyadék) feltételezhetően benne van.
Tehát az sem fogja kiszárítani, ha csatlakozatjuk az eszközt, ellenben könnyen lehet vele kisebb, vagy nagyobb akár maradandó kárt okozni ezzel. Gondolom, az mindenkinek megvan fizikaóráról, hogy az elektromosság és a víz nem barátok.
MacBook javítás házilag: Lehet-e rizzsel szárítani az elázott MacBookot?
Lehetni lehet, csak nem érdemes. Miért? Mert teljesen kiszáradni nem fog, ellenben telemegy rizsporral, amit ugye főzés előtt le szokás öblíteni, sőt egy MacBook esetén magával a rizsszemekkel is.
Az eredmény tehát nem száraz MacBook lesz, hanem egy kiló elvesztegetett rizs, amiből egy jó kaját is készíthettetek volna, illetve egy MacBook, amivel továbbra is gond lesz.
Mit lehet tenni, ha a MacBook vízbalesetet (folyadékbalesetet) szenvedett?
Lehet sírni, lehet mérgelődni, lehet felmondani, hogy nincs mivel tovább „hómofiszolni”…
Vagy be lehet hozni a MacBookot az iSzerelésbe ultrahangos tisztításra, aminek az az előnye, hogy viszonylag rövid idő alatt tökéletesen kiszárítjuk az eszközt, és tlejesen rendben lesz. Innentől nem kell majd attól tartani, hogy az elektrokémiai korrózió szépen megeszi az alkatrészeket a mégis bent maradt víz miatt, és az eszköz néhány hét vagy akár hónap alatt elromlik.
Az ultrahangos tisztítás – természetesen szervizünk pillanatnyi leterheltségétől függően – egy nagyjából kétórás művelet, amit jó esetben akár a helyszínen is meg lehet várni.
Szóval, ha beázott a MacBook (az iPhone vagy az iPad), akkor a víztelenítést, hogy tényleg ne maradjon az eszközben, a legjobb profikra bízni, és nem Gugli mester jótanácsaira hallgatni. Utóbbiak vagy beválnak, vagy nem. Általában többe kerül egy alkatrészcsere, mint egy tisztítás.
iSzerelés | Cím: 1193 Budapest, Üllői út 264. | Nyitva: hétköznap 10-18, szombaton 9-13 óráig