Mai fel nem tett kérdésre adunk választ: az Apple Watch hogyan is méri a pulzust.
Jó, ez ebben a formában nem teljesen igaz, mert igenis elhangzott már a kérdés üzletünkben, hogy az Apple Watch hogyan méri a pulzust, és mennyire pontos. Egyrészt azért merült fel, mert az iSzerelés üzletében is kaphatók Apple Watch okosórák, másrészt pedig, mert valami elképesztő mennyiségű Apple Watch kiegészítő is kapható nálunk raktárról, sőt a webáruházunkban is. Szóval, ma ezt a pulzusmérés témát járjuk körbe.
Hogyan is méri a pulzust az Apple Watch?
Az almás okosórában optikai pulzusmérő található. Ez a fajta pulzusmérés a fotopletizmográfia technológián alapul. Leegyszerűsítve a vér visszaveri a vörös színű fényt, de elnyeli a zöldet, ezért is látjuk a vér színét vörösnek. Az Apple Watch a beépített zöld színű LED-ekkel érzékeli a csuklónál haladó vért, amit a fényérzékeny fotódiódái segítségével mér. Minden egyes szívdobbanáskor a véráramlás változik, vele együtt a félelnyelés is, amit az óra érzékel. Mivel az Apple Watch egyetlen másodperc alatt akár több százszor is mér, így a kapott számadatok alapján egyszerűen megszámolja a szívverésünket, vagyis a pulzust. Az érzékelő egyébként percenként 30-210 szívverést tud mérni. Az alacsony jelszint sem feltétlenül okoz neki gondot, hiszen ilyenkor képes növelni a LED fényerejét, vagy a mintavétel gyakoriságát.
Még azt érdemes tudni, hogy nem csak zöld színű fényt tud az óra használni. Előbbi edzések, légzésgyakorlatok, gyaloglás és szívfrekvencia-variabilitás (HRV) számításához használja. Ugyanakkor infravöröst fény is használ mérésre, ezt azonban csak olyankor, amikor a háttérben méri a pulzust.
Ugyanakkor pontosabb és gyorsabb pulzusmérési eredményt kapunk, ha az óra hátoldalán elhelyezett beépített elektródákkal mérjük meg. (Ehhez azonban Apple Watch 4. vagy annál modellre van szükség – kivéve az SE.) Hogyha így szeretnénk mérni, akkor a Pulzusszám alkalmazás megnyitása után a Digital Crownra helyezett ujjal megtehetjük. Ezzel kvázi egy EKG-t készítünk majd.
Hogyan készíti az EKG-t az óra?
Na, ez már egy kicsit bonyolultabb dolog. Az Apple Watch 4. generációtól (kivéve az Apple Watch SE) képes EKG-t készíteni. Ehhez a felhasználó az EKG app használatánál a Digital Crownra kell, hogy helyezze az ujját, amivel lényegében zárt áramkört hoz létre a két karja és a szíve között. Az óra hátoldalán beépített elektródákkal így ebben a testhelyzetben az eszköz képest a mellkason észlelhető elektromos impulzusokat jegyezni.
Mit kell tudni még a pulzusmérésről, mennyire pontos?
Erről már orvosokkal is beszéltünk, akik azt mondták, hogy az óra megközelítő értéknek tökéletes, de természetesen nem olyan pontos, mint az orvosi műszerek. Magának az Apple-nek is az az állásfoglalása, hogy több körülmény is befolyásolhatja az érzékelő és ezzel együtt a mérés pontosságát.
Az egyik ezek közül, hogy például mennyi vér áramlik át a bőrön (ezt úgy hívják bőrszöveti véráramlás). Ez azon felül, hogy teljesen egyedi, még függ a környezeti viszonyoktól is. Pl. hidegben rosszabb, de akár egy tetoválás is befolyásolhatja, vagy a mozgás, amit éppen végzünk. Utóbbinál a ritmikus mozdulatok javítják (futás, bicikli), a rendszertelen mozdulatok (tenisz, boksz) rontják.
Akiknek rendkívül fontos a pontos mérés, azoknak, az Apple, ahogy többi gyártó is ilyenkor Bluetooth-mellpánt használatát javasolja a pontosabb mérésért.
Ugyanakkor számít az is, hogy…
- pontosan megadtad-e a személyes adataidat az Egészségügyi-profilon.
- Legyen bekapcsolva a Csuklóészlelés-funkció! (Az iPhone-on: Saját óra → Jelkód → Csuklóészlelés bekapcsolni)
- Az óra megfelelően legyen feltéve: se nem szoros, se nem laza.
- Edzéskor az órának a bőrre kell simulnia.
- Az Edzés alkalmazásban a mozgásnak a leginkább megfelelő mozgásformát kell kiválasztani.
- El kell végezni az Apple watch kalibrálását.
Reméljük, hogy hasznos volt a cikkünk. Hogyha tetszett, kérjük Facebook oldalunkon mutasd ki egy tetszik jelzéssel, vagy egy megosztással! Előre is köszönjük.