Na, ezért (is) érdemes Apple Watch okosórát viselni
A Verge számolt be a tanulmányról, amit a Utahi Orvosi Egyetemen végeztek az Apple Watch okosórát viselőkről. A kutatást publikáló szerző, az egyetem munkatársa, Libo Wang arról számolt be, hogy azok, akik Apple Watch (vagy Fitbit) okosórát viselő betegek, nagyobb hajlandósággal vetik alá magukat orvosi beavatkozásnak.
A tanulmány nem nevezhető nagynak, 90 napon keresztül összesen 125 olyan beteget regisztráltak, akik pitvarfibrillációval hordozható szívmonitort (okosórát) viselnek, és 500 olyat, akik ugyanezzel a betegséggel élve nem hordanak ilyen eszközt.
A tanulmány eredményei alapján az Apple Watch okosórát viselők ugyan nem keresték fel gyakrabban az orvosukat panaszaikkal, de gyakrabban estek túl a betegségükkel összefüggő beavatkozásokon. Például a megfigyelt csoportnál azt vették észre, hogy nagyobb eséllyel estek át úgynevezett katéter ablációs beavatkozáson, ami a normális szívverés helyreállítását célozza.
Azt viszont a tanulmánynak egyelőre nem sikerült kiderítenie, hogy azok, akik Apple Watch okosórát viselnek több tünetet mutattak, mint az órát nem viselő kontrollcsoport tagjai, és ezért volt szükségük a beavatkozásra, vagy inkább az eszköz viselése során feltűnt eltérések miatt keresték fel az orvosukat és szánták rá magukat a műtétre.
Nem kizárható, hogy egyszerűen azok a szívbetegek, akik úgy döntenek, hogy Apple Watch okosórát viselnek jobban oda akarnak figyelni az egészségükre. Viszont az is lehetséges válasz, hogy azok a szívbetegek, akik az órájuk révén gyakrabban szembesülnek a tüneteikkel jobban aggódnak amiatt, hogy a betegségük rosszabbodik.
Az Apple Watch és más szívmonitorozást végső kütyükkel kapcsolatban folyamatosan nő a klinikai kutatások, és tanulmányok publikációja, ami nemcsak az eszközökről, de különféle egészségügyi adatokkal is gazdagítja az orvostudományt, és az emberiséget.
Az Apple Watch 6 készülék az EKG appnak köszönhetően képes szívritmus ellenőrzést végezni, valamint véroxigén szintet mérni, követi a felhasználó pulzusát, és egyáltalán monitorozza napi tevékenységek közben a viselő egészségi állapotát. Amikor az eszköz eltérést észlel a megszokottól, vagy az átlagtól, akkor azt jelzi.
Forrás: The Verge