Kíváncsi vagy, hogyan zajlott a WWDC 2021 előadás?
Az Apple (a COVID miatt) már másodjára rendezi meg digitális formában a WWDC 2021 előadás és eseménysorozatot. Az eredetileg a kaliforniai San Jose Kongresszusi Központban megrendezésre kerülő, több napon keresztül tartó informatikai konferencia kifejezetten a regisztrált fejlesztőknek szól.
Ám a nyitó előadás, vagy keynote az mindig a nagyközönség számára is érdekes, mert az almás vállalat minden évben itt árulja el a szoftverei soron következő rendszerfrissítésének újdonságait, többek között és főként az iOS rendszer legújabb fejlesztéseit.
A közvetítés előtt
Apró kis érdekesség, hogy a közvetítés megkezdése előtt már negyedórával elkezdődött az esemény azzal, hogy emojik sokasága jelent meg és minden nyelven elkezdtek beköszönni és mintegy egymással csetelni a figurák különféle nyelveken. Lássatok csodát, a magyar sem maradt ki, sőt többször is megjelentek magyar mondatok.
WWDC 2021 előadás: bejelentések
Az első és legfontosabb tudnivaló, hogy NEM érkezett semmilyen hardver, egyelőre nincs új MacBook, vagy MacBook Pro. Kizárólag a szoftverek közelgő újdonságait ismertették.
iOS 15 újdonságok
- A FaceTime több újdonsággal is bővül:
A jövőben mind rácsnézetben, mind portré módban is lehet majd videóhívást bonyolítani. Köszönhetően a Spatial Audio (3D vagy térbeli hangzás) hangzásnak, lehetőség lesz adaptív zajszűrésre a videóhívások közben.
A FaceTime Link funkcióval a hívásokhoz (vagy tervezett hívásokhoz) egy linket lehet majd generálni, amit másoknak elküldve böngészőből be tudnak csatlakozni még az Android felhasználók is.
A SharePlay funkció lehetővé teszi a közösségi élményeket, avagy a beszélgetés bármelyik szereplője képes lesz a kijelzőjén látható dolgokat, zenét, videót vagy akár filmeket elindítani, amit a többi féllel közösen tudnak hallgatni, és vagy nézni. - Az Üzenetek: Az Üzenetekben is a tartalmak megosztását fejlesztik tovább, sokkal egyszerűbben és átláthatóbban lehet majd megosztani másokkal képeket, zenét, podcastot, cikkeket vagy épp, amit csak szeretnénk. Érkeznek újabb emojik és kiegészítőik. Valamint egy-egy kép megosztása helyett komplett albumokat is tudunk majd küldözgetni.
- Ne zavarj! 2.0, azaz Focus: A Focus elnevezésű új funkcióval különféle – akár személyre szabható – módokat állíthatunk majd be státusznak. Ami lehetővé teszi majd, hogy munka közben például magán hívásokkal, vagy üzenetekkel ne zavarhassanak pl. a barátok, vagy sport közben csak az általunk megadott személy érhessen el… Ezek a státuszok egyébként az Üzenetekben is megjelennek majd azok számára, akik szeretnék velünk felvenni épp a kapcsolatot. Ráadásul minden Apple eszközön megjeleníthetők.
- Értesítések: Megújított felületen lényegében Értesítés összefoglalót láthatunk majd.
- Fotók: A Live Text (Élő szöveg) funkció lehetővé teszi a képek a szövegfelismerést, amit aztán elmenthetünk akár a jegyzetekbe, vagy ahova szeretnénk.
Képek a Spotlight keresésben is elérhetők lesznek. - Apple Musicból zenéket lehet majd választani videókhoz és az Emlékek képválogatásokhoz.
- Térképek: Megújul a Térképek. A Google Street view-hoz hasonló funkciók érkeznek, új nézetek, részletes 3D városképek. Valamint közlekedési instrukciók gyalogos, autós és tömegközlekedéshez.
- Wallet: Digitális kulcsok is bekerülnek a Walletbe, mint pl. hotelszobák kulcsai, céges beléptetők, vagy okosotthonok záraihoz valók.
Továbbá – feltehetően ez csak az USA-ra vonatkozik – lehetőség lesz igazolványok tároslásá is, mint jogosítvány és hasonlók. - Időjárás: Teljesen megújul az app, nagy felbontású tréképekkel gazdagodik, új háttéranimációkkal, és mindez az időjárás változásait követi majd.
- Safari: Az almás, gyári böngésző is ráncfelvarráson esik át. Pl. új, levegősebb megjelenést kap az alsó, navigációs sor.
Az iOS 15 egy kissé kezd egy vidámparkká alakulni. Olyan érzést keltenek az új funkciók, mintha az ismert közösségi felületeket (Facebook, Instagram, Tiktok stb.) belegyúrnák az iOS különféle gyári alkalmazásaiba.
iPad OS 15 újdonságok
- Multitasking: Átláthatóbb és egyszerűbb multitasking. Többféle megjelenítési lehetőség aszerint, hogy kinek hogyan egyszerűbb a munka így. Pl. a Főképernyőn kiválaszthatók, hogy épp mely alkalmazásokban szeretnénk egyszerre dolgozni. Emellett használható egymás melletti „split” megjelenítés is, vagy előtérbe hozható a többi fölé az aktuálisan használt app.
- Gyors jegyzetek: A Jegyzetek úgy is használhatók, mintha csak cetlikre írnánk, és mellette ugyanúgy használhatók a funkciói, elhelyezhetők benne linkek, írások stb.
Szintén érkeznek az iOS 15-nél ismertetett újdonságok.
MacOS újdonságok:
- Az új MacOS ezúttal a MacOS Monterey elnevezést kapja.
- Érkeznek a FaceTime újdonságok a Spatial Audióval egyetemben.
- Safarinak megújul a kinézete és a nyitott lapok használata is. A különféle tabokat csoportokba lehet rendezni, automatikus, vagy egyéni igények alapján, valamint a megosztásuk is lehetséges másokkal.
- Érkezik a Gyors Jegyzetek és a Focus.
- Mégis a legütősebb funkció az Universal Control elnevezésű. Egyetlen billentyűzet és egér vagy trackpad lehetővé teszi összekötni az eszközöket mindenféle kábelek és bonyolult beállítások nélkül. Például az iMac mellé helyezett iPadről gond nélkül átemelhető kép egyetlen mozdulattal, mintha csak az iPad a Mac kiterjesztett képernyője lenne.
- AirPlay: Lehetővé teszi, hogy más eszközökről bemutatót lehessen tartani egy Macen. Legyen szó prezentációról, videóról, vagy zenéről.
Shortcuts: Bizonyos többlépéses, de gyakran használt folyamatokat lehet leegyszerűsíteni vele.
watchOS 8 újdonságok:
- Támogatja a portré módú fényképek használatát az óraszámlapon, méghozzá a kép adatainak felhasználásával a dátum és az idő rétegezésére a fotóalany mögött.
- Naponta frissülő Emlékek a Fotókból, ami rács nézetben jelenik meg az órán.
- Újfajta, kifejezetten az órához tervezett Keresés alkalmazás a Lokátor app-hoz.
- Üzenetek javítása a Digitális Korona segítségével, valamint emojik és gif-ek használata bennük.
- Újdonságok az Egészség és fitnesz funkciók terén is érkeznek. Pl. teljesen megújul a Légzés alkalmazás.
Az új szoftverek első béta tesztverzió kikerültek a regisztrált fejlesztőkhöz, akik megkezdik a tesztelést, ami nagyjából őszig fog tartani. Általában az új eszközök megjelenésére szoktak elkészülni a végleges, már a nagyközönség számára kibocsájtható, publikus verziókkal. Addig pedig bizonyos lesz még bőven szó az új funkciókról.