A múlt héten nagy port kavartak azok a Redditre felkerült GeekBench teszteredmények, melyek egyértelműen mutatták, hogy a régebbi iPhone-ok teljesítménye számottevően csökkent. Többen azt a következtetést vonták le ebből, hogy az Apple szándékosan lassítja azokat az iPhone-okat, amelyek akkumulátorkapacitása már gyengébb. Ebből rögtön következett a nem túl jóhiszemű feltételezés, hogy mindezt az Apple azért csinálja, hogy készülékcserére ösztönözze a régebbi készülékek felhasználóit.
Nézzük, mi áll a dolog hátterében! A jelenség azzal magyarázható, hogy az akku elhasználódása, és csökkent kapacitása folytán az iOS optimalizálja a készülék hardverét, avagy visszaveszi a processzor órajelét. Nem nyomásgyakorlásról, vagy a felhasználó bosszantásáról van szó, sokkal inkább arról, hogy a készülék teljesítménye még így is hasonlítson a korábbiakra, de legalábbis viszonylag simán használható legyen. Avagy ne merüljön le sokkal látványosan hamarabb a telefon, ne fagyogasson, vagy kapcsolgasson ki nagyobb igénybevétel esetén. Lényegében problémamentesebb felhasználást biztosít. Viszont mindez a felhasználó számára abban nyilvánul meg, hogy valóban lassul a készüléke.
Ugyanakkor az akkuk elhasználódása egy természetes folyamat, amire a gyártónak megoldást kell találnia. Ezért alkalmazza az Apple ezeket a – nevezzük így – „energiagazdálkodási technikákat”, ezzel hosszabbítva az akkumulátor és az iPhone élettartamát. Így tulajdonképpen nem is tagadják a régi készülékeknél tapasztalható lassabb működést:
„Célunk, hogy az ügyfelek számára a legjobb élményt nyújtsuk, amely magában foglalja az általános teljesítmény és az eszközök élettartamának meghosszabbítását. A lítium-ion akkumulátorok kevésbé képesek csúcsteljesítményre hidegben, alacsony töltöttség mellett és elöregedésükkor. Ilyen körülmények akár azt is eredményezhetik, hogy az eszköz váratlanul leáll, hogy megóvja a benne található elektronikus alkatrészeket.
Tavaly kiadtunk egy funkciót az iPhone 6, az iPhone 6s és az iPhone SE készülékekre, hogy kiegyenlítsük a pillanatnyi fogyasztási csúcsokat. Ez megakadályozza az eszköz váratlan leállítását a felsorolt körülmények között. Mostantól pedig az iOS 11.2 verzióval kiterjesztettük a funkciót az iPhone 7-re is, és azt tervezzük, hogy további termékeket támogatunk a jövőben.” ‒ Apple
Múlt héten egy Reddit felhasználó GeekBench eredményeket osztott meg iPhone 6s készülékéről akkumulátor csere előtt és után. Azt állította, hogy az iPhone 6s teljesítménye drasztikusan felgyorsult, miután kicserélték az akkumulátorát.
A hét elején pedig a Primate Labs alapítója, John Poole néhány összevont GeekBench-adatot tett közzé, ami egyértelműen feltárta az alacsonyabb processzor teljesítmény és a kimerült akkumulátorok közötti összefüggéseket. Összehasonlított iPhone 6s eredményeket az iOS 10.2 és az iOS 10.2.1 között, amely a frissítést követő benchmarking-pontszámok variációit mutatta.
Azért ezeket a szoftververziókat nézték, mert az Apple az iOS 10.2.1-ben javította azt a bugot, ami az iPhone 6s modellek váratlan leállását okozta, és a régebbi elemek egyenetlen energiaellátásának volt tulajdonítható. Ezt az energiagazdálkodási funkciót John Poole GeekBench eredményei egyértelműen megmutatták. Noha normál használat mellett ezek az eredmények nem mutatkoznak meg ilyen egyértelműen.
Amennyiben úgy érzékeled, hogy telefonod már akkucserére szorulna, vagy nem tölt rendesen, az iSzerelés szervize áll rendelkezésedre ennek bevizsgálására, majd az akkumulátor cserét is el tudjuk végezni. Áraink a honlapon, az adott készülék típusát kiválasztva találhatók.