Még egy napja sincs, hogy az almás vállalat beismerte: lassítja a régebbi akkuval rendelkező készülékeket.
A tegnapi nyilatkozat szövege, amit a TechCrunch hozott le:
„Célunk, hogy az ügyfelek számára a legjobb élményt nyújtsuk, amely magában foglalja az általános teljesítmény és az eszközök élettartamának meghosszabbítását. A lítium-ion akkumulátorok kevésbé képesek csúcsteljesítményre hidegben, alacsony töltöttség mellett és elöregedésükkor. Ilyen körülmények akár azt is eredményezhetik, hogy az eszköz váratlanul leáll, hogy megóvja a benne található elektronikus alkatrészeket.
Tavaly kiadtunk egy funkciót az iPhone 6, az iPhone 6s és az iPhone SE készülékekre, hogy kiegyenlítsük a pillanatnyi fogyasztási csúcsokat. Ez megakadályozza az eszköz váratlan leállítását a felsorolt körülmények között. Mostantól pedig az iOS 11.2 verzióval kiterjesztettük a funkciót az iPhone 7-re is, és azt tervezzük, hogy további termékeket támogatunk a jövőben.”
Ám a cég hiába nyilatkozta, hogy mindezt kizárólag felhasználóik és a felhasználói élmény érdekében teszik, a lépést többen is elfogadhatatlannak tartották. Voltak, akik annyira felháborodtak, hogy egész egyszerűen beperelték a kaliforniai céget. Mára már két kereset is érkezett a bíróságra az ügy miatt.
Persze mindkét esetben kártérítést követelnek… Az egyik pertársaság szerint az Apple „megtévesztő, erkölcstelen és etikátlan” módon lassította a készülékeket, melyek közé tartozik a 2012-es iPhone 5, a 2016-as iPhone 7 közötti összes modell. Szerintük az Apple „szükségtelenül sarkallja a fogyasztókat az újabb és drágább iPhone készülékek vásárlására, amikor egy csereakkumulátor lehetővé tenné számukra, hogy továbbra is használhassák régebbi telefonjaikat.”
A második keresetet a Los Angeles-i Stefan Bogdanovich nyújtotta be, aki szintén úgy véli, hogy az eszközök lassítása egyszerűen csak nyomásgyakorlás a felhasználókra, hogy a legújabb iPhone-ra cseréljék korábbi készüléküket. Továbbá Bogdanovich szerint a cég még meg is károsítja a felhasználókat, hiszen a lassítással szerinte a készülékek értéke is csökken.
A Verge szakértőket kérdezett arról, hogy mennyire szükséges lépés az Apple részéről a szoftveres akku optimalizálás, ami egyúttal a készülék lassulásához is vezet. A szakértők, beleértve az akkumulátor gyártók munkatársait, sőt egy egyetemi professzort is, abban mind egyetértettek, hogy egy adott akku élettartama a használattal elkerülhetetlenül csökken. Továbbá azt is nyilatkozták, hogy az okostelefonok piacán az egyre magasabb felhasználói igényeknek a gyártók egyre kevésbé tudnak megfelelni.
Megtudhattuk, hogy egy akku tervezésekor, a jelenlegi igényekhez, az akkumulátorok tervezőknek lényegében kompromisszumot kell kötniük az energiasűrűség és az élettartam között. Egy akku minél több energiát tárol, annál gyorsabban csökken az élettartama. Elég sok energiát tárolni üzleti szempontból nagyon is kívánatos az üzemidő és az alapján a készülék megítélése miatt. Ugyanakkor ez szinte elviselhetetlen teljesítmény romlással együtt jár.
Vagyis erre valóban megoldás kell. Ám arról már megoszlanak a vélemények, hogy ez miként lehetséges. Többen is javasolják a felhasználó számára is elérhetővé tenni az akkuk cseréjét, kivehető akkumulátorok használatával.
Addig is, míg esetleg olyan Apple készülékek lesznek, ahol az akku csere házilag is megoldható, várjuk minden kedves ügyfelünket az iSzerelésnél, a jelenlegi készülékek akkumulátor cseréjére. Aktuális szerviz árlistánk itt, a weboldalunkon megtalálható az egyes készüléktípusoknál.