Vízálló az iPhone, vagy annyira mégsem?
Óriási vita tárgya, hogy valóban vízálló-e az iPhone. Mert az Apple fanatikusok kivont szablyával lobogtatják az IP68 besorolást. Az iSzerelés szervizébe viszont egész nyáron érkeztek a beázott iPhone-ok. Nem, nem csak régebbi típusok, újak is. Felmerül a kérdés, hogy hogyan is van ez az egész a vízállósággal akkor? Lehetséges lenne-e, hogy az Apple lényegében az egész világot palira vette egy reklámszöveggel?
Nézzük a tényeket!
Az egyszerűség kedvéért (az e sorok leírásakor) legújabb telefonokkal vizsgáljuk meg alaposabban a kérdést. Apple így ír a készülékeiről:
„Az iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro és az iPhone 12 Pro Max az IEC 60529-es szabvány szerint IP68-as besorolású (legfeljebb 6 méteres mélységig és legfeljebb 30 percig meríthetők vízbe). A por-, csepp- és vízállóság mértéke nem állandó jellemző. A készülékek ellenálló képessége a természetes elhasználódás eredményeként csökkenhet. A folyadékok okozta károkra a jótállás nem terjed ki, de előfordulhat, hogy a fogyasztóvédelmi törvények biztosítanak ehhez kapcsolódó jogokat.”
Vannak ebben a szövegben kulcsszavak, illetve kifejezések, amiket kiemelnénk: nem állandó tényező, az ellenálló képesség csökkenhet, valamint legfőképpen ez: „A folyadékok okozta károkra a jótállás nem terjed ki”. Na, akkor hogy is van ez?
A Nemzetközi Védettségmegjelölés (IP) alapján az első számjegy a szilárd anyagok szerkezetbe jutása elleni védelmet jelöli, míg a második pedig a víz elleni védettséget. Ez alapján az iPhone IP68-as besorolása azt jelenti, hogy teljes mértékben védett por ellen (6), valamint, hogy víz alatt folyamatosan használható (egyedileg a gyártó által meghatározott értékek szerint) (8). Utóbbi értéket az Apple meg is adta. Mégis… A jótállás erre nem terjed ki.
Az utolsó dolog már gyanakvást kelt, hogy amennyiben a telefonok megfelelnek a szabványoknak, akkor az almás vállalat miért nem vállal garanciát erre az egyébként tulajdonságok között leírt és marketing célokra használt „vízálló” készüléknél. Mi az, hogy a készülék vízállósága változhat, az ellenállóképessége csökkenhet?
Most ugrik az iPhone a vízbe
Az Apple még valami nagyon érdekeset leír a honlapján a támogatás weboldalon „Az iPhone 7 és az újabb készülékek por-, csepp- és vízállósága” cím alatt.
„A folyadékok okozta károk megelőzése érdekében kerülje a következőket:
- Úszás vagy fürdés az iPhone-nal
- Az iPhone nyomóvíznek vagy nagy sebességgel áramló víznek való kitétele, például zuhanyzás, vízisízés, wakeboardozás, szörfözés, jetskizés stb. közben
- Az iPhone használata szaunában vagy gőzfürdőben
- Az iPhone szándékos vízbemerítése
- Az iPhone használata az ajánlott hőmérséklet-tartományokon kívül, illetve rendkívül magas páratartalom mellett
- Az iPhone leejtése vagy egyéb hatásoknak való kitétele
- Az iPhone szétszerelése, beleértve a csavarok eltávolítását„
Vagyis kissé elrejtve ugyan, de az Apple nagyon pontos instrukciókat ad arra vonatkozóan, hogy mit nem ajánl a készülékeivel tenni, hogyha a felhasználó meg szeretné őrizni az állagát és megelőzné, hogy az állítólagosan vízálló telefonja ne szenvedjen folyadékkárt, mert arra ugye a jótállás nem vonatkozik.
A problémát nem boncolom tovább, de egy valamire mégis szeretném felhívni a kétkedők figyelmét. Mikor a telefongyártók azon fáradoznak, hogy a készülékeik vízállók legyenek, nem azonos a szándék a felhasználóéval. A felhasználó fejében a vízálló telefon képe azt ábrázolja, hogy a készülékével bemehet a strandon a vízbe, fotózhat nyaralás alatt halakat, vagy épp vízi videókat készíthet. Míg a gyártók célja egyáltalán nem ez, vagy csak nagyon sokadik lehetőségként merül fel ilyesmi. A gyártók azt szeretnék megelőzni, hogy az általuk gyártott készülékek azonnal tönkremenjenek, ha víz éri őket. Mert a felhasználó esetenként – vagy inkább meglepően gyakran – beleejti a vécécsészébe a telefonját, beleesik telefonostul egy medencébe, a fürdőkádba ejti az eszközt és sorolhatnánk. A gyártó ezen balesetek végzetes kimenetelétől szeretné minél nagyobb biztonságban tudni a telefonokat. Ezek a célok pedig akárhogyan is nézzük messze esnek egymástól.
A lényeg az, hogy hacsak nem akarsz minket meglátogatni az iSzerelés szervizében (1193 Budapest, Üllői út 264.), akkor mérlegeld azokat a javaslatokat, amiket maga Apple ad a telefon védelmére.