A MacBook Air, ami végül megúszta
Nem olyan régen egy 13 hüvelykes MacBook Air járt nálunk, amiről a tulajdonos sejtése az volt, hogy beázott… Ugyan csak egy pohár víz ömlött a készülékre, de az alaposan. Egy MacBook esetén nagyjából ez az egyik leggyakoribb baleset, ami megesik… A munkához odakészített pohár víz, kávé, akármilyen üdítő végül egy rossz mozdulat, a macska, vagy a gyerek közbenjárásával a billentyűzeten landol.
Ezúttal „csak” víz érte a jószágot, ami egyfelől jó hír, hiszen „csak” a víz nyomaitól kellett megszabadítani a készüléket. Másfelől viszont ez sem jó hír, különösen akkor nem, ha az a víz ott is marad. Márpedig szakszerű kiszárítás nélkül, ennek bizony nyoma marad. Méghozzá ez:
Ahogy a képen is látszódik, a víz megkezdte finom aknamunkáját a készülék belsejében, az elektrokémiai korrózió nyomai már jól láthatók. Hogyha eddig nem hittetek nekünk, hogy a víz veszélyes az elektromos eszközökre, akkor most a jól látható nyomokkal bizonyítjuk korábbi állításunkat.
Ezt pedig még lehet fokozni. A tengervíz, a kóla és a többi még csúnyább dolgokat képesek művelni az alkatrészekkel, szóval igenis vigyázni kell, hogy az a pohár üdítő mégse landoljon a billentyűzeten. Amennyiben ez mégis megesett, akkor először is rögvest le kell csatlakoztatni az eszközt a töltőről, sőt azonnal ki is kell kapcsolni. A következő mozzanat pedig a legjobb, ha az, hogy veszitek a cipőt és a kabátot (évszak függvényében), és elindultok vele szervizbe, ultrahangos tisztításra. Nagyjából az az egyetlen esély arra, hogy ami a két képen is látható, ne történhessen meg.
Ennél az eszköznél a felhasználó első körben rábólintott a balesetre. Arról nincs információnk, hogy megtette-e a szükséges óvintézkedéseket, és utána abban a hiszemben vette újra használatba a gépét, hog már kiszáradt. Vagy eleve a klasszikus „még működik, akkor nem történt baj” hozzáállással használta a folyadékbalesetet követően.
Egy dolog biztos számunkra a szervizben a látottak alapján, hogy ez a MacBook Air még használatban volt a pohár vizet követően is. Végül azért csak eljutott hozzánk, egy tisztításra, és itt vett pozitív fordulatot a történet. A folyadékkáros MacBook készülék tisztítása bő három órát vesz igénybe, az ára pedig 19 900 Ft, de van egy óriási előnye: megmenti a készüléket.
Volt olyan eszköz, ami olyan állapotban volt a beázás következtében, hogy már mi sem tudtuk megmenteni, mert többe került volna a leves, mint a hús. Volt olyan eszköz, ahol alkatrészcsere lett a következmény. Viszont egy időben elcsípett, beázott MacBook, MacBook Pro vagy MacBook Air még menthető. A képen pedig azt is láthatjátok, hogy milyen szépen megtisztítható.
Legjobb, amit tehetsz: szervizbe, de izibe!
Ezért, amikor megtörténik a baj, tényleg bízzátok szervizre, bízzátok szakemberre a drága készüléketeket. Mert lehet, hogy a folyadékkáros tisztítás nem olcsó, de higgyétek el, az alkatrészcsere, vagy rosszabb esetben a tönkrement eszköz még drágább buli.
Az otthoni szárítgatást különféle, interneten fellelhető, nagyon ötletes módszerekkel szintén nem ajánljuk. Azt, hogy miért nem már több ízen leírtuk pl. ITT vagy ITT.
Szóval a jó tanács: hogyha megtörtént a baj. A tennivalók sorrendje:
- Azonnal leállítani, kikapcsolni az eszközt
- Hogyha épp tölőhöz van csatlakoztatva, ezt haladéktalanul lecsatlakoztatni a töltőről.
- Minél hamarabb felkeresni egy megbízható szervizt, és megtisztíttatni a pórul járt készüléket.
Álljanak itt ezek a fenti képek például arra, hogy mi történhet, ha félvállról veszitek a beázást.
Az iSzerelésnél az Üllői út 264.szám alatt Kispesten, hétköznap 10-18, szombatonként 9-13 óráig fogadjuk garancián túli Apple készülékeiteket javításra, karbantartásra, tisztításra. Üzletünkben emellett kaphatók új és használt Apple készülékek, valamint kiegészítők széles választéka többféle almás eszközhöz is.