Az iPhone beázás továbbra is létezik
Na igen, ez az írás talán elkeserítő lesz azok számára, aki a tengerparti nyaralás közben készítik az izgalmas vizes fotókat. Vagy a kerti tóban videózzák kedvenc aranyhalaikat, vagy akár naponta megmossák a telefont a csap alatt, hogy azt a sok kórokozót leöblítsék róla, ami rákerülhet…
Igen, mindegyik példa a valós életből, a hétköznapokból kiragadott, azok szájából, akik végül az iSzerelésnél kötöttek ki, ilyen-olyan javításokra. Beázott kábelek, a készüléken belül az elektrokémiai korrózió nyomai, rosszul vagy végleg nem működő telefonok…
Mindez miért? Mert az Apple csodás számokkal bizonygatja készülékei egyre jobb és jobb por-, csepp- és vízállóságát, és a vásárlók hisznek, remélnek és örömmel, megnyugvással, a marketing ígéretekben bízva, az apróbetűs részt el nem olvasva használják iPhone eszközüket éjjel nappal, vízben, napon, mindenhogyan, mindenhol.
Az iPhone beázás mumusa
A szervizeknek pedig akad bőven munka, amivel a marketing ígéretekkel megszédített iPhone felhasználók látják el őket, minket.
Az Apple minden iPhone készülék por-, csepp- és vízállóságát nagy vígan tárja a nagyközönség elé. Készülnek a szebbnél szebb termékfotók a vízcseppekkel borított eszközökről. Csak valahogy mégsem megy át a köztudatba ez a három igen fontos mondat:
„A por-, csepp- és vízállóság mértéke nem állandó jellemző. A készülékek ellenálló képessége a természetes elhasználódás eredményeként csökkenhet. A folyadékok okozta károkra a jótállás nem terjed ki, de előfordulhat, hogy a fogyasztóvédelmi törvények biztosítanak ehhez kapcsolódó jogokat.”
A mi álláspontunk pedig az erről, hogy IEC 60529-es szabvány szerint IP68-as besorolás ide, vagy oda, hozzánk még mindig érkeznek be a beázott készülékek. A tény, hogy az Apple nem vállal garanciát (különösen) a vízállóságra, még mindig azt mutatja, hogy a laboratóriumi tesztértékek NEM a használat közbeni valóságot mutatják.
Az, hogy a „vízállóság mértéke nem állandó jellemző” pontosan azt jelenti, hogy számos dolog befolyásolhatja, köztük az, hogy egy adott készülék hányszor esett le, hol, meddig, hogyan meríti vízbe a felhasználó, az összeszerelésnél nem történt-e apró elcsúszás, valami pontatlanság és még számos környezeti faktor.
A gyártó kifejezetten felhívja a figyelmet az alábbiakra a csodás besorolás ellenére:
„A folyadékok okozta károk megelőzése érdekében kerülje a következőket:
• Úszás vagy fürdés az iPhone-nal
• Az iPhone nyomóvíznek vagy nagy sebességgel áramló víznek való kitétele, például zuhanyzás, vízisízés, wakeboardozás, szörfözés, jetskizés stb. közben
• Az iPhone használata szaunában vagy gőzfürdőben
• Az iPhone szándékos vízbemerítése
• Az iPhone használata az ajánlott hőmérséklet-tartományokon kívül, illetve rendkívül magas páratartalom mellett
• Az iPhone leejtése vagy egyéb hatásoknak való kitétele
• Az iPhone szétszerelése, beleértve a csavarok eltávolításátÜgyelni kell arra, hogy az iPhone a lehető legkisebb mértékben kerüljön érintkezésbe szappannal, tisztítószerrel, savakkal vagy savas élelmiszerekkel, illetve bármilyen folyadékkal – például parfüm, rovarriasztó, testápolók, napvédők, olaj, hígító, hajfesték és oldószerek.”
Miért történhet még mindig meg az iPhone beázása?
Ennek az az oka, hogy az iPhone beázás elleni védelmét nem azért fejlesztik, hogy lehessen vinni magunkkal fürcsizni, és víz alatti cuki videókat készíteni az Instagramra, vagy a strandon a vízben fotózni. A gyártó elsősorban azzal a céllal igyekszik minél vízállóbbá tenni a készüléket, hogy az igen gyakori folyadékbalesetek (vízbe ejtés, vécébe ejtés, ráborított folyadék stb.) ne tegyenek kárt, vagy csak nagyon kis százalékban, az igen drága készülékekben.
Tehát a szervizes álláspont továbbra is az, hogy aki biztosra akar menni, az a strandon is óvja a készülékét, és nem meríti szándékosan vízbe, nem viszi be a vízbe magával szánt szándékkal.
Balesetek így is történnek… Miután pedig a kerti partin belöknek a medencébe, zsebedben a telefonnal, utána nagyon egyszerűen ellenőrizheted magad is, hogy van-e baj. Alapos, több órás szárítás után a SIM-tálcába rejtett indikátor színéből megállapítható, hogy megtörtént-e az iPhone beázás. Viszont a SIM-tálva kinyitása vagy a készülék töltése előtt mindenképpen több órának kell eltelnie bármilyen folyadékkal való találkozás után.
Erre is jól használható az Apple iránymutatása:
„Mi tegyek, ha nedvesség érte az iPhone-t?
Ha folyadék – de nem víz – érte iPhone készülékét, csapvízzel öblítse le az érintett területet.
Törölje le az iPhone-t puha, szöszmentes kendővel, például szemüvegtörlő kendővel.
Gondoskodjon arról, hogy az iPhone száraz legyen, mielőtt kinyitná a SIM-tálcát.
Az iPhone szárításához ütögesse enyhén a kezéhez, miközben a Lightning csatlakozó lefelé néz, hogy eltávolítson annyi folyadékot, amennyit csak lehet. Ezután hagyja az iPhone-t száraz, jól szellőző helyen. Segítheti a száradási folyamatot, ha az iPhone-t egy ventilátor elé helyezi úgy, hogy az hideg levegőt fújjon közvetlenül a Lightning csatlakozóba.
Az iPhone szárításához ne használjon külső hőforrást, és ne helyezzen idegen tárgyat (például pamutvattát vagy papírtörlőt) a Lightning csatlakozóba.”
A beázás megállapításához egy kis segítség itt: Honnan tudhatod, hogy beázott az iPhone-od?
Mégis megtörtént a baj? A vízindikátor elszíneződött? Az iSzerelésnél gyorsan, szakszerűen, nagy szerviztapasztalattal a hátunk mögött segítünk mielőbb meggyógyítani szeretett készülékedet, és ha lehetséges elűzzük az iPhone beázás mumusát…
iSzerelés | 1193 Budapest, Üllői út 264. | Nyitva: hétköznap 10-18, szombatonként 9-13 óráig.