Beázott az iPhone, vagy nem ázott? Az itt a kérdés.
Nyár, nyaralás, strand, víz és beázott az iPhone. Ez nem fikció, ez könnyen lehet a valóság. Legyinthetsz, bízhatsz az IP68-as tanúsítvány erejében, mi meg szereljük – már, amelyiket még lehet, a vízkáros telefonokat. Miért?
Nos, azért, mert sokan bedőlnek a marketingnek, hogy akkor vízálló. Mert annak kell lennie. Mert ki kell bírnia azt, amit az Apple megadott a szabvány mellett (és ami egyébként készülékenként eltérő érték).
Akkor beszélgessünk egy picit arról, hogy miért lett „vízálló” az iPhone! A gyártók a telefonjaik vízállóságát nem azért javítják, hogy elmehess úszni a telefonoddal, vagy tudj lélegzetelállító vízalatti felvételeket készíteni. Azért fejlesztik a vízállóságukat, hogy a leggyakoribb baleset, ami a telefonodat érheti, ne tegye tönkre a készüléked. Ez pedig, ha beleejted vízbe, és elmerül benne…
(Gyors kitérő: tudod leggyakrabban hova ejtik bele a felhasználók a készüléküket? Elárulom: nem a fürdővízbe…)
Tehát az Apple, és a többi gyártó is szeretnék kivédeni, hogy a reggeli teendőid közben tönkre tedd a készüléked. (Jó, persze nem csak akkor, de ott elég gyakran megesik.) Viszont ők maguk azért a nagyon biztos, laborkörülmények között pontosan kimért vízállóságra nemhogy nem fogadnak, de jótállást sem biztosítanak. Ellenben, ha vízkár éri a telefonod, akkor nem csak nem javítják garanciában, de buktad a jótállásod is. Mert ott van a kisbetűs részben, amit felteszem nem olvastál, hogy a készülékkel nem űzhetsz vízi sportokat, sőt szándékosan se merítsd vízbe. Idézem:
„A folyadékok okozta károk megelőzése érdekében kerülje a következőket:
- Úszás vagy fürdés az iPhone-nal
- Az iPhone nyomóvíznek vagy nagy sebességgel áramló víznek való kitétele, például zuhanyzás, vízisízés, wakeboardozás, szörfözés, jetskizés stb. közben
- Az iPhone használata szaunában vagy gőzfürdőben
- Az iPhone szándékos vízbemerítése
- Az iPhone használata az ajánlott hőmérséklet-tartományokon kívül, illetve rendkívül magas páratartalom mellett”*
Tehát, ha valamilyen módon vétettél ezek ellen, vagy más okból azt feltételezed, hogy beázhatott az iPhone-od, nagyon egyszerűen utánajárhatsz házilag is.
Kapcsold ki a készüléked, majd kikapcsolt állapotban távolítsd el a SIM-tálcát, majd az üres részbe nézz be, esetleg használj valami jó fényforrást. Egy apró kör alakú indikátor látható belül, ami ha fehér, akkor a készüléked nem ázott be, hogyha rózsaszín, vagy piros, akkor beázott az iPhone. Utóbbi esetben szirénázva érdemes szervizbe vinni szárításra és tisztításra. Korábbi cikkeinkben már részleteztük mit csinál a víz az eszköz belsejében, elolvashatod pl. itt.
Beázott, folyadékbalesetes készülékeddel várunk az iSzerelésnél ultrahangos tisztításra Kispesten az Üllői út 264. szám alatt hétköznap 10-18 óráig, hétvégén pedig 9-13 óráig.
*Forrás: apple.com