Maszkviselés miatt sem kell kikapcsolni a Face ID -t.
A Face ID egy csodás találmány, remekül működik, egészen addig, amíg maszkot nem visel az ember. Noha a koronavírus ellen akár hatékony védekezést is jelenthet a maszkviselés, az arcfelismerő technológiák annyira nem rajonganak érte. A Face ID esetében például általában határozottan nem könnyű a helyzet.
A legtöbb esetben az arcfelismerő gondolkodik, az ember már azt hinné, hogy felismeri, aztán nagysokára megérkezik a felület, hogy jelkódot kér. Ez viszont sehogy sem jó, sem az nem jó, ha emiatt lehúzogatod az arcodról a maszkot, sem az, ha a telefonod kijelzőjét nyomkodod esetleg fertőzött kézzel vagy kesztyűvel, amit aztán az arcodhoz teszel beszéd közben. Különösen megnehezítheti a dolgát azoknak, akik fokozott fertőzésveszélynek vannak kitéve munka közben.
No, több módszer is van megkönnyíteni a dolgunkat az arcfelimerés használatakor. Nézzük végig ezeket!
(Elvileg) megtaníthatod
A legjobb ugye az lenne, ha a Face ID maszkban is felismerne. Elvileg lehetséges, hogyha megtanítod rá. Gyakorlatban azonban nehézkes.
Nem tűnik olyan nehéz feladatnak. Egy alternatív külalak beállítása és kész. Hát, sajnos nem. A baj az, hogy amikor beállítanád, a maszk miatt nem érzékeli, hogy arcot mutatsz neki. Kínában azonban már kitalálták, hogy hogyan is érdemes akkor ennek az egésznek nekifutni. A módszer elvileg maszkfüggő is, de akiknél működik, azoknál viszont megbízhatóan, és gyorsan, mintha a maszk ott sem lenne.
A Kínában ezzel foglalkozó laboratórium diákjai szerint, a trükk az, hogy csak a maszk felét kell viselni beállításnál. Vagyis, amikor betanítod az arcfelismerést, a maszkot úgy kell odahelyezni elé, hogy az arcod egyik felét szabadon hagyja. Ezt úgy érheted el, hogy vagy félbevágsz egy maszkot, vagy félbehajtod. Így az arcfelismerő szenzor látja az arcod másik felét. A beállítás így azért nem olyan egyszerű, de ha sikerül, akkor vége a szenvedésnek az állandó jelkódozgatással.
Viszont, hogy ez az elmélet mennyire működik a gyakorlatban? Ezen sorok írója egy textil szájmaszkkal próbálkozott a művelettel sikertelenül. Mivel csak egy lehetőség van a próbálkozásra, a következőkhöz már vissza kell állítani a Face ID-t eredeti állapotába. Ennek egyetlen hátránya, hogy azoknál, akik már régebb óta használják az arcazonosítót, elvesznek a korábbi Face ID adatai.
Beállítások → Face ID és kód → be kell ütni a jelkódot → Alternatív külalak beállítás
Hogyha pedig nem sikerül, de még próbálkoznál, így kezdheted elölről, először maszk nélkül, majd újra fél maszkkal:
Beállítások → Face ID és kód → be kell ütni a jelkódot → Face ID alaphelyzetbe állítása → újra be kell állítani a Face ID-t
Gyorsítod a kódbeütést
Ez a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás. Ahogy kioldanád a telefont, már húzol is felfelé a kijelzőn, majd ahogy megjelenik a Face ID kiírás, rákoppintasz erre, és már írhatod is be a jelkódot. Egyszerű és nagyszerű. Kesztyűben nem működik, de vigasztaljon a tudat, hogy abban a Touch ID sem. vagyis, akik Touch ID-t használnak, azok sincsenek sokkal jobb helyzetben.
Ez a megoldás, azt nem állítanánk, hogy szennyezett kézzel is higiénikus, de legalább villámgyors, nem kell megvárni, amíg az arcfelismerő gondolkodik.
Kikapcsolod az arcfelismerőt
Ez az, amit a legkevésbé ajánlunk, hiszen így védtelen marad a telefon az idegen kezektől. Viszont, ha így döntöttetek, akkor a következőképpen tehetitek meg.
Beállítások → Face ID és jelkód
Majd itt két lehetőség is van, vagy csak a részleges kikapcsolás, vagy a teljes. Eszerint:
→ Face ID kikapcsolása csak bizonyos elemeknél → Az iPhone feloldása
→ Face ID teljes kikapcsolása: Face ID alaphelyzetbe állítása
Jó hír: az Apple gondol a maszkos arcokra! Kiérkezett egy 13.5 béta, már maga gyorsítja a folyamatot, vagyis ha maszkot észlel, az arcfelimerő gondolkodás helyett már dobja is a jelkód opciót jelentős időt spórolva ezzel. Reméljük, hogy megoldják azt is hamarosan, hogy maszkos arc is beolvasható legyen.
Addig is a jó tanácsunk, hogy tarts ki, hordd a maszkot, és ha gond van az iPhone-oddal (vagy más Apple eszközöddel), akkor fordulj az iSzereléshez bátran!