A hőségről már írtunk, ezúttal a nyár többi veszélyéről ejtenénk pár szót. Az iPhone strapabíró, de nem bír ki mindent.
Előző írásunkban arról ejtettünk szót, hogy az iPhone (és egyébként a hordozható eszközök nagy része) nem szereti a kánikulát, és mennyire rossz ötlet tűző napon hagyni. Most azonban, hogy egyre többen mennek nyaralni, gondoltuk, nem árt még néhány dologra felhívni a figyelmeteket.
Az iPhone és a víz
Az iPhone IP szabványa szépen, lassan elérte az IEC 60529 szabvány szerinti IP68-as besorolást a legutolsó szériánál. Ez hivatalosan azt jelenti, hogy „legfeljebb 2 méteres mélységig és legfeljebb 30 percig meríthető vízbe”. Ez azonban csak az iPhone XS és iPhone XS Max készülékekre vonatkozik.
De már nem vonatkozik az iPhone XR készülékre, ami egyszerre érkezett piacra prémium társaival. Az iPhone XR IEC 60529 szabvány szerint IP67-es besorolású, vagyis „legfeljebb 1 méteres mélységig és legfeljebb 30 percig meríthető vízbe”. Szintén ez az utóbbi vonatkozik az iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 és iPhone 7 Plus készülékekre.
Noha nagyjából ezerszer leírtuk már, újra és újra kénytelenek vagyunk megtenni. Ezek a szabványok nem azt jelentik, hogy az elektromos eszközök és a víz barátok lettek. Sem pedig azt, hogy érdemes magunkkal vinni a telefont a vízbe, legyen szó medencéről vagy másról. Különösen nem érdemes sós vízbe vinni őket, tekintve, hogy a szabvány egyébként laboratóriumi körülmények között és édesvízben zajlik.
Az iPhone-t nem búvárkodáshoz találták ki és nem is víz alatti felvételek készítéséhez, nem pancsoláshoz. A vízállóság, amit az esetek nagy részében inkább neveznénk cseppállóságnak, nem azt a célt szolgálja, hogy tudatosan vízbe vigyük a készüléket, hanem hogy a vizes balesetektől megóvja, nyugodtan megfoghassuk vizes kézzel, és mikor esetleg beleejtjük vízbe (a toalettbaleset az egyik leggyakoribb), akkor utána is működőképes maradjon.
Ezért besorolástól függetlenül óva intünk bárkit megfelelő védelem nélkül a víz alatti fotózástól, a telefonnal pancsolástól, vagy bármilyen vizes tevékenységtől, ahol tudatosan éri a telefont víz. Lehet, hogy kibírja, de gyakrabban nem, és ez egy igen drága lutri.
Hogy mi a teendő és mit nem érdemes tenni, ha a készülék beázott? Itt elolvashatjátok.
Az iPhone és a homok
A porállóság a csepp- és vízállóságot megelőző védelem az elektromos készülékeken, de szintén nem azt a célt szolgálja, hogy homokdűnék között leforgassuk a Mad Max következő epizódját a telefonnal. Attól, hogy a készülék védett a mindennapokban a por ellen, hogy a zsebpiszok, vagy akár egy porosabb környezet, közeg nem árt neki, az még nem jelenti, hogy a vízpartom a homokvárunk alapkövének kell használni. A homok azért más közeg, mint a por, cseppet sem szerencsés, ha a készülék belsejébe jut.
Legyen szó vízről vagy homokról érdemes azt szem előtt tartani: attól, hogy a készülékben elhelyeztek bizonyos fokú védelmet, még maga az Apple sem vállal garanciát az ilyen helyzetekre. Attól, hogy az eszköz esetleg kibírná, mert „van ismerős, akinek kibírta”, mivel ezügyben nincs két egyforma helyzet, jobb és kifizetődőbb az óvatosság. Hacsak nem álltok készen arra, hogy bármikor új készüléket vegyetek, ne kísértsétek a sorsot, ha nem muszáj.
Jó hír viszont, ha mégis megtörténik a baj, hozzánk mindig fordulhattok. Az iSzerelésnél beázott, vízkáros, folyadékbalesetes, illetve hibásan működő készülékeitekkel egyaránt fordulhattok. 1193 Budapest, Üllői út 264. Nyitva hétköznap 10-18, szombatonként 9-13 óráig.