Drágán add a MacBookod életét!
A MacBookod egy igen, igen drága eszköz. Ezért ahhoz, hogy minél hosszabb ideig munkában és szórakozásban is hű társad legyen, Te magad igen sokat tehetsz. Mert a műszaki eszközök nagyon egyértelmű, hogy értünk vannak, de nem árt tudni néhány használati okosságot, hogyha szeretnénk, hogy tartósak is legyenek.
Védelem
Igen, védheted a készüléked, különösen akkor, ha sokat cipeled magaddal, együtt élsz egy hurrikánnal, vagy felforgató elemmel, illetve Te magad sem éppen álltál sorba, amikor az ügyességet osztogatták. Mit értek ez alatt?
A MacBookod nem törhetetlen. Ezért, hasonlóan az iPhone-okhoz, nem árt, ha minél előbb beszerzel rá egy tokot. Ez nem csak a rossz mozdulatok következtében kialakuló nagy esésektől védheti meg, de a felületét is újszerűen tartja. A legtutibb, ha egy úgynevezett MacBook héjat kerítesz rá, ami az egészen vékony tényleg csak felületvédelmet szolgáló daraboktól egészen a masszívabb TPU termékekig megvásárolható. Átlátszó, színezett, ez már az egyéni ízlésed kérdése. A lényeg a védelem.
Ja, és még egy nagyon fontos: azt tudod-e, hogy a MacBook beázások legalább 85%-a úgy történik, hogy a felhasználó kávét, cukros (vagy épp nem cukros) üdítőt, pohár vizet, bármit a billentyűzetre borított. Ezért sok kellemetlenséget megspórolhatsz magadnak, ha nem trendizel a kávéddal a MacBook körül, és inkább egy méterre tőle iszod meg. Fő az óvatosság!
Használat
Bár van, hogy elkerülhetetlen, hogy bizonyos külső tényezők negatívan hassanak az eszközre, de nem árt, ha tudod a következőket. Akár passzív, akár aktív hűtésű a készüléked, vannak rajta nyílások, ahonnan a levegő beáramlik, vagyis van potenciális rés a pajzson.
Párás környezet, olajos környezet (pl. vendéglátóipar helység, konyha), nagyon poros közeg (pl. építkezések) és dohányfüsttel szennyezett környezetben a gyakori használat igen rosszat tesz a készüléknek. Nem az alkalmankénti használatról van szó, hanem arról, amikor a MacBookodat rendszeresen ilyen helyen használod. A por mindenképpen bejut, de nem mindegy, hogy csak leül az alkatrészekre, vagy rájuk is ragad.
Szintén nem a legjobb döntés az öledben vagy puha felületen használni az eszközt, vagyis olyan helyeken, ahonnan mindenféle apró szálakat, szőrt tud berántani. Illetve ez a melegedés szempontjából sem túl jó ötlet. A stabil, kemény felületekre találták ki mindenféle hordozható számítógép használatát.
Tisztítás, karbantartás
Az előbbi pont ellenére sem fogod tudni elkerülni azt, hogy egy idő után az eszközbe belülre leüljön a por. Ezért bizonyos időközönként (másfél-kétévente) érdemes elvinned egy szervizbe karbantartásra. Ez azt jelenti, hogy a gépet szakszerűen szétszerelik, az alkatrészekre leült port (különöse tekintettel az aktív hűtésű eszközükre) szépen letakarítják. Valamint a hűtés hatékonyságát növelő, de amúgy elengedhetetlenül fontos – hűtő és a processzor közötti hűtőpaszta hajlamos a kiszáradásra. Egy karbantartáskor a szervizesek a megszáradt hűtőpasztát leszedik, majd újat tesznek a helyére.
Az ilyen jellegű karbantartást, ha elvégezteted, nagyon sokat teszel az eszközöd tartósságáért, és hosszú élettartammal hálálja majd meg.
Akkuoptimalizálás
A MacBook akkumulátorról tudható, hogy az élettartama véges. Mivel az Apple által általában elég pontosan meghatározott töltési ciklust követően elkerülhetetlenül cserére fog szorulni, ezzel alapvetően nem sokat lehet tenni. Ám a használattal és az aksi optimalizálásával valamelyest befolyásolható, hogy a MacBook akkucsere mikor válik szükségessé.
Bár az Apple által meghatározott töltési ciklusok száma (ez gyártási évenként és modellenként is eltérhet) fix, maga az, hogy egy ciklus meddig tart, az befolyásolható a felhasználói szokásokkal.
Egyrészt maga az Apple a macOS-ben kitűnő energiahatékonyságot szabályozó funkciókat épített, amelyeket érdemes használni. Ezek közül akadnak olyanok, ami mondjuk ütközik a felhasználói igényekkel, vagyis nem az a cél, hogy mindenáron használd ezeket, hanem az, hogy lehetőség szerint használj minél többet ezek közül.
Ez a használat részhez is kapcsolódik, de valójában az akkuhoz tartozik. A MacBookodnak az áramfelhasználása is intelligens. Amikor az akkumulátor teljesen feltöltött állapotú, és a készüléked töltőn van, akkor a töltést az adapterről fogja felvenni, és nem az akkumulátort használja majd. Vagyis ez azt jelenti, hogy amikor teheted, hálózati csatlakozóról (töltőn, bedugva) használod a MacBookod, azzal is megspórolhatsz számos töltési ciklust is, és kitolhatod az akkud élettartamát.
Az iSzerelés 10 éves szervizmúlttal, nagy szakértelemmel, és kedvező árakkal vár, akár MacBook, akár Mac számítógépekről van szó. Javítás, karbantartás, tisztítás és persze akkumulátor cserére is. Cím: 1193 Budapest, Üllői út 264. Nyitva: hétköznap 10-18, szombaton 9-13 óráig.