Az iPhone X bemutatója óta kíváncsiak rá az emberek, hogy mennyire pontos az Apple arcfelismerő technológiája. Már csak azért is, hiszen a sokak által kedvelt Touch ID ujjlenyomat-olvasó technológiát váltja. A megbízhatósága tehát azért is kulcskérdés, mert még például Apple Pay fizetésre is használható lesz. Az Apple szerint a Face ID pontossága, 1:1 000 000-hoz, míg a Touch ID-nél ez az arány mindössze 1: 50 000-hez.
Ahogy október 30-án a bloggerek, a nagy tech magazinok is végre kézbe kapták a pénteken forgalomba kerülő iPhone X készüléket. Az óriási kijelző mellett az Apple legújabb technológiájú arcfelismerő rendszere, a Face ID borzolta leginkább a kedélyeket.
Az szinte azonnal kiderült, hogy a Face ID-vel regisztrált arcról készült semmilyen fényképpel, vagy videóval nem lehet a készülékzárat kioldani. Tehát a 3D arcfeltérképező rendszer rögtön megbízhatóbb, mint például a Samsung Galaxy S8 készüléké, ami már a fénykép teszten megbukik. Tehát ebből a szempontból az almás arcfelismerő tényleg vette az akadályt.
A szemüveg, sapka, kalap, paróka és egyéb kiegészítők viselése sem hatotta meg különösebben a rendszert. Stabilan felismerte a regisztrált arcot. Viszont a szakállal már más a helyzet! Azzal ugyanis meggyűlt a Face ID baja. Ez csak azért érdekes, mert külön lehetőség is van arra, hogyha valaki szakállas, ezt is beállítsa. Így, amikor megszabadul az arcszőrzettől, akkor is fel kellene, hogy ismerje őt a rendszer, és maximum egy jelkódot kérhet. Hát, egyelőre ez gondot okozott.
Az ikrek-tesztnél pedig az eredmények vegyesek voltak! Igaz, ezt a rizikó faktort maga az Apple is bent hagyta a kalapban.
A Mashable magazin két egypetéjű ikerpárral dolgozott. Ők annyira hasonlítottak, hogy állításuk szerint néha még a barátaik és a rokonaik is összekeverik őket. A tesztben a testvérpár egyik tagja beállította a Face ID-t, majd átadtad az iPhone X-et a testvérének, hogy próbálja meg feloldani a zárat. Nos, a helyzet az, hogy ők sikerrel jártak, a Face ID nem tudott különbséget tenni közöttük!
Ugyanakkor a Tech Insider tesztjében csak egy ikerpár vett részt, de náluk a Face ID különbséget tudott tenni.
Ám egy picit nézzünk a két teszt mélyére!
Az tudható a Face ID-ről, hogy mesterséges intelligenciának is szerepe van az arcfelismerésben. Vagyis lényegében a készülék folyamatosan tanul a regisztrált arcról. A Tech Insider tesztjében az ikerpár azon tagja, aki beállította a Face ID-t, mielőtt a testvérének passzolta, előtte még próbálgatta napszemüvegben, kalapokkal, vagyis a készülék többször is szkennelte az arcát. Így, mire átadta a testvérének, már nem volt meglepő, hogy a másik iker nem tudja kinyitni. Már csak azért sem, mert míg a Mashable-nél tényleg nagyon hasonló külsejű ikrek láthatóak, addig a Tech Insider testvérpárja simán megkülönböztethető ránézésre is. Vagyis a két hasonlónak tűnő teszt nem is volt olyan hasonló. Jó, jó, de akkor hol az igazság?
Ezek az első ilyen tesztek voltak csak, így az igazság még feltehetően messze. Ettől függetlenül az már mindenképpen jól látható ennyiből is, hogy még azoknak sincs nagy félnivalója a Face ID biztonságától, akiknek az ikertestvére mérhetetlenül gonosz és kleptomán személyiségzavarral küzd.
Akiknek más jellegű biztonsági kételyei vannak, mint például az, hogy az Apple kinek, milyen szervezetnek adja ki az adatait, azokat az almás vállalat azzal próbálja megnyugtatni, hogy az arcokról begyűjtött adatok a készülék memóriájában tárolódnak, így fel sem kerülnek semmilyen adatbázisba, vagy felhőbe.
Forrás: Mashable, Business Insider